Co wolno od 20 kwietnia? Parki i lasy otwarte
Od 20 kwietnia można będzie przemieszczać się w celach rekreacyjnych; biegać i jeździć na rowerze, jeśli, jak to określa minister zdrowia Łukasz Szumowski, od tego zależy nasza kondycja psychiczna. Co to w rzeczywistości oznacza?
Przeczytaj odpowiedzi na 4 dodatkowe intrygujące pytania związane z luzowaniem zakazów od 20 kwietnia. Kliknij w galerię zdjęć.
Mecenas Katarzyna Legień: Zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdu do i z pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, obowiązuje do 19 kwietnia 2020 roku, co oznacza, że od 20 kwietnia dozwolone jest przemieszczanie się także w innych celach, w tym rekreacyjnych.
Można więc spacerować, biegać czy jeździć na rowerze bez konieczności wykazywania związku takiej aktywności z tzw. potrzebami naszego codziennego życia. Należy jednak właściwie dobierać miejsca, do których wybieramy się na spacer czy przejażdżkę rowerową. Od 20 kwietnia będzie można korzystać z terenów zieleni pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż. Nadal nie będzie jednak możliwy, do odwołania, wstęp do ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci. Nie można też korzystać ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.
Do odwołania obowiązuje zakaz korzystania z rowerów miejskich.
Co wolno od 20.04.2020. Prawnik rozwiewa wątpliwości. Rząd ł...
Czas pobytu w lesie czy parku jest ograniczony? Ktoś może nas skontrolować?
Możliwość wejścia na tereny zielone i przemieszczania się po nich nie jest ograniczona w czasie, należy ją jednak wiązać z nadal obowiązującym zakazem gromadzenia się w gronie osób spoza kręgu osób najbliższych. Patrol policji lub straży miejskiej może więc skontrolować, czy w takim miejscu nie gromadzą się osoby niebędące rodziną itp., a w razie stwierdzenia naruszenia takiego zakazu, nałożyć mandat.
Na terenie parkingu leśnego trzeba mieć maseczkę, ale w samym lesie już nie. Natomiast w parku, na bulwarach, zieleńcach, promenadach maseczka jest obowiązkowa.
Lasy i parki znów otwarte. Kipią od spacerowiczów, a MEMY tr...
Czy te same zasady dotyczą jazdy na hulajnodze?
Tak, ale pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy.
Trzeba też pamiętać, że nadal obowiązuje zakaz gromadzenia się osób, z wyjątkiem spotkań z osobami najbliższymi. Zatem takich wyjść z domu nie powinno się łączyć ze wspólnym spędzaniem czasu w plenerze, na przykład na piknikach czy przesiadywaniu na ławkach w parku, jeśli to nie są osoby z kręgu rodzinnego.
Jeśli można przemieszczać się w celach rekreacyjnych, można od poniedziałku wsiąść w pociąg, autobus czy własny samochód i wyruszyć na beskidzkie szlaki?
Od 20 kwietnia br. wyjście w góry będzie dozwolone, oczywiście przy zachowaniu zasad wynikających z obowiązku zakrywania ust i nosa, nakazu zachowania stosownego dystansu oraz zakazu gromadzenia się. Dotychczasowe przepisy nie wymieniały wprost szlaków górskich jako miejsc objętych zakazem przemieszczania się. Ten zakaz wynikał z przepisów ograniczających możliwość wyjścia z domu jedynie w celach zawodowych czy związanych z niezbędnymi sprawami życia codziennego, a także w związku z zakazem korzystania z terenów leśnych, który uchylono. Od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania obowiązuje jednak zakaz korzystania z miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania znajdujących się na terenach leśnych, a więc także położonych w górach.
Rząd zniósł część ograniczeń. Co wolno? Można wejść do parkó...
Czy policja może zatrzymać nasz samochód w innym mieście i spytać: w jakim celu się przemieszczamy?
Nakaz ograniczenia przemieszczania się do ściśle wymienionych przypadków obowiązuje do 19 kwietnia 2020 roku, co oznacza, że od 20 kwietnia można opuszczać miejsce zamieszkania w dowolnym celu.
Młodzież powyżej 13. roku życia może być na ulicy już bez opieki dorosłego? A co z młodszymi dziećmi?
Zgodnie z przepisami, od 20 kwietnia do odwołania, przemieszczanie się małoletniego do ukończenia 13. roku życia jest możliwe wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej. Natomiast starsze dzieci mogą się przemieszczać samodzielnie.
Ile osób będzie mogło uczestniczyć we mszy lub innym obrzędzie religijnym?
Do 19 kwietnia 2020 r. w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu.
Natomiast, od 20 kwietnia ograniczenia w tym zakresie są powiązane z rodzajem obrzędu religijnego. I tak: w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 m kw. powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny. Na cmentarzu będzie zaś mogło przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy.
Musisz to znać
Czy policjant, strażnik miejski, w razie kontroli na ulicy, może nam nakazać zdjąć maseczkę?
Jeśli policja będzie chciała kogoś wylegitymować i zweryfikować czyjąś tożsamość, może żądać odkrycia ust i nosa. Zdjęcie maseczki może być także konieczne w związku ze świadczeniem usług, jeżeli jest to w danym przypadku niezbędne. Z takim żądaniem może wystąpić także, na przykład, pracownik banku realizujący transakcje na podstawie osobistego zlecenia klienta i jest konieczność identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.
W miejscu pracy nie obowiązuje odgórny nakaz noszenia maseczki, decyzja należy do pracodawcy. Czy sami pracownicy mogą taki nakaz wymusić na pracodawcy i współpracownikach, dla ich bezpieczeństwa?
Obowiązek zakrywania ust i nosa ma zastosowanie w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Obowiązek ten nie dotyczy jednak osób, które w ramach swoich czynności zawodowych nie zajmują się bezpośrednią obsługą interesantów, nie muszą więc stosować masek ochronnych i nie mają możliwości zmuszenia pracodawcy do wprowadzenia takiej reguły. Pracodawca nie może jednak zabronić ich stosowania.
Obejrzyj dokładnie
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
