Grabiec powiedział w poniedziałek wieczorem w TVN24, że liczy na szybkie powołanie prokuratora krajowego. Zaznaczył, że opinię w tej sprawie musi wyrazić prezydent. "W najbliższych godzinach wpłynie do Pałacu Prezydenckiego wniosek o opinię. Mam nadzieję, że prezydent nie będzie tutaj zwlekał" - powiedział.
Grabiec zastrzegł, że dla aktu powołania nowego Prokuratora Krajowego nie ma znaczenia, czy opinia prezydenta będzie pozytywna, czy negatywna.
Kto będzie nowym prokuratorem?
Prokurator Generalny Adam Bodnar przedstawił premierowi kandydata na Prokuratora Krajowego, którym jest Dariusz Korneluk. Pod koniec lutego został on rekomendowany przez zespół resortu sprawiedliwości na to stanowisko.
Zgodnie z Prawem o prokuraturze "prokuratora krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG w liczbie nie większej niż siedmiu powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego". "Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą" - stanowi przepis.
Kandydatami na prokuratora krajowego oprócz obecnego zastępcy prokuratora krajowego Dariusza Korneluka byli: prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska; prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska; prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała; prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów Ewa Wrzosek.
Źródło:
