
Spis treści
Były dni, że nie odnotowywano żadnej próby przedostania się przez granicę
Straż Graniczna podała, że od grudnia 2023 roku notuje wyraźne spadki w nielegalnych próbach przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Jeszcze w listopadzie 2023 roku, takich prób było blisko 1,5 tys. W styczniu 2024 roku, Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotował wyraźny spadek takich prób. Straż Graniczna poinformowała także, że były dni, że nie odnotowano żadnej nielegalnej próby przekroczenia granicy.
Aktualna sytuacja na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej determinowana jest działaniami strony białoruskiej, która w sposób instrumentalny wykorzystuje nielegalną migrację do realizacji swoich destabilizacyjnych celów — mjr Katarzyna Zdanowicz, czyli rzecznik Podlaskiego Oddziału SG.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Jakie są przyczyny spadków prób nielegalnych migrantów?
Straż Graniczna nie podała jednej przyczyny wyraźnego spadku liczby prób przedostania się przez granicę z Polską. Pierwszą przyczyną może być śnieg i mróz. Migranci mogli zaniechać szturmów, właśnie przez pogodę. Inną możliwością jest oczywiście zapora na granicy.
Na polsko–białoruskiej granicy, obserwowane są grupy migrantów poruszające się po stronie białoruskiej równolegle do zapory, szukające dogodnego miejsca i okoliczności do podjęcia próby przekroczenia granicy. Niewykluczone jest też skierowanie przez organizatorów nielegalnej migracji działań w inne rejony. Nie zmienia to faktu, że cały czas uważnie monitorujemy sytuację — zakończyła mjr Zdanowicz.
Migranci w dalszym ciągu dostają się do Rosji, z której udają się do stolicy Białorusi, Mińska, jeśli są kierowani do przejścia z Polską, bądź z Litwą i Łotwą. Inni kierowani są do Sankt Petersburga, gdzie kierowani są do granicy Rosji z Finlandią bądź Norwegią.
7 lutego 2024 roku, próbę nielegalnego przedostania się do Polski podjęło 5 osób — podała Straż Grniaczna na X.
Źródło: