W środę z powodu COVID-19 umarło 70 osób. Rak codziennie zabija w Polsce 270 osób, w tym 16 kobiet, które mogłyby żyć, gdyby poszły na mammografię, albo regularnie same badały piersi i reagowały na niepokojące sygnały.
Rak piersi to najczęstszy nowotwór wśród Polek. Co roku o chorobie dowiaduje się ponad 18 tysięcy kobiet. Sześć tysięcy z nich umiera, bo do lekarza zgłosiły się za późno, kiedy rak był już bardzo zaawansowany. Niestety Polki wciąż zbyt rzadko się badają.
Epidemia koronawirusa jeszcze pogorszyła sprawę. Raport „Onkologia w dobie COVID 19” przygotowany przez Fundację Onkologia 2025 pokazuje, że w kwietniu i maju liczba mammografii w badanych województwach (śląskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie) spadła o 90 procent.
W Opolskim Centrum Onkologii liczba mammografii profilaktycznych zmalała o 40 procent.
W czasie epidemii mniej wydano też kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Na początku odnotowano nawet 40-procentowy spadek w skali kraju. Po pół roku trwania epidemii oficjalne dane mówią o 20 proc. wydanych kart mniej, niż w poprzednim roku. Tak poważna luka na etapie diagnostyki ma dramatyczne konsekwencje - pacjenci na pierwszą wizytę do specjalisty trafią później, niż powinni. W przypadku raka piesi onkolodzy spodziewają się wręcz epidemii zaawansowanych przypadków.
- Te kobiety zgłoszą się do nas dopiero za 4-6 miesięcy. A 4 miesiące przy chorobach onkologicznych mają ogromne znaczenie i mogą zadecydować o tym, czy zostanie podjęte leczenie i czy będzie ono efektywne - mówi dr Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej OCO.
Już w ubiegłym roku specjaliści alarmowali, że Polska jest jedyny krajem Unii, w którym rośnie śmiertelność z powodu raka piersi.
- Sytuacja jest bardzo niepokojąca. Liczba nowych przypadków zachorowań na raka piersi w Polsce jest coraz większa. Wzrost zachorowań obserwowany jest także w innych krajach europejskich, ale tam stale spadają współczynniki umieralności. W Polsce wzrostom współczynników zapadalności na raka piersi towarzyszy również wzrost współczynników umieralności. Mamy ogromny problem w skali całej populacji - powiedział agencji Newseria Biznes prof. Tadeusz Pieńkowski z Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Rak piersi w swoim początkowym stadium, gdy rokowania pełnego wyzdrowienia są najlepsze, najczęściej nie daje swoistych objawów i można go wykryć jedynie na podstawie badań obrazowych piersi. Dlatego tak istotna jest regularna profilaktyka. Dla zdrowych kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, u których nie stwierdzono żadnych objawów, dostępny jest program przesiewowy NFZ dla raka piersi, w ramach którego pacjentki mogą wykonać standardową mammografię raz na dwa lata. Można to zrobić w placówce medycznej, albo skorzystać z mobilnego aparatu.
Mammobus na Opolszczyźnie od lipca wznowił kursy. Warto zajrzeć na stronę opolskiego NFZ i sprawdzić kiedy będzie stacjonować w twoim powiecie. Dziś z badania mogą skorzystać mieszkanki Olesna i Dobrodzienia, w poniedziałek - Rudnik, a za tydzień Byczyny i Wołczyna.
Październik to tradycyjnie miesiąc walki z rakiem piersi. To dobra okazja, by się zbadać.
