"Żyjemy dłużej, co kompensuje mniejszą liczbę urodzeń, ale wzrost populacji na świecie wykazuje długoterminową tendencję spowalniającą", podało wspomniane źródło.
Kiedy padł rekord?
ONZ oszacowała, że liczba ta została przekroczona 10 miesięcy wcześniej. Dane zostały zaś ogłoszone 22 listopada 2022 r. Nazwano to „Dniem 8 miliardów” – wskazało Biuro Spisu Ludności.
Rozbieżność wynika z tego, że kraje liczą w różny sposób – lub wcale. W wielu przypadkach brakuje systemów rejestrowania urodzeń i zgonów. Według biura w niektórych z najbardziej zaludnionych krajów, takich jak Indie i Nigeria, nie przeprowadzano spisów powszechnych od ponad dziesięciu lat.
Przybywa ludzi nieco wolniej
Chociaż wzrost liczby ludności na świecie pozostaje szybki, z 6 miliardów do 8 miliardów od przełomu tysiącleci, tempo to uległo spowolnieniu od czasu podwojenia w latach 1960–2000.
Za znaczną część niedawnego wzrostu odpowiadają ludzie, którzy dożyli starszego wieku. Światowa mediana wieku, wynosząca obecnie 32 lata, rośnie i oczekuje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać w kierunku 39 lat w 2060 r.
W krajach takich jak Kanada obserwuje się spadek umieralności dzieci w starszym wieku, natomiast w krajach takich jak Nigeria notuje się znaczący spadek liczby zgonów dzieci poniżej 5. roku życia.
