Cudzoziemcy deportowani z Polski. Stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, jeden z nich miał związki z terroryzmem

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Jedna z deportowanych przez Straż Graniczną do Tadżykistanu osób miała powiązania z ISIS - poinformował PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Jedna z deportowanych przez Straż Graniczną do Tadżykistanu osób miała powiązania z ISIS - poinformował PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. twitter.com/Straz_Graniczna
Straż Graniczna deportowała ośmiu cudzoziemców do krajów ich pochodzenia. Czterech z nich stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Szczególnie groźny okazał się jeden z nich. Służby ujawniły, że mężczyzna miał związki z terroryzmem.

Cudzoziemcy deportowani. Jeden z nich miał związki z terroryzmem

Deportowanych zostało sześciu obywateli Tadżykistanu i dwóch obywateli Gruzji. Mężczyźni otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu do swoich krajów.

Straż Graniczna poinformowała, że czterech z nich stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. W przypadku jednego z wydalonych ustalono związki z terroryzmem. Wśród cudzoziemców były również osoby, które organizowały lub pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski.

- Jedna z deportowanych przez Straż Graniczną do Tadżykistanu osób miała powiązania z ISIS - poinformował PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

– Pięciu cudzoziemców ubiegało się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski. We wszystkich tych przypadkach Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje o odmowie nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej. Od powyższych decyzji cudzoziemcy złożyli odwołania do Rady do Spraw Uchodźców. Rada utrzymała w mocy decyzje Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców – wyjaśniła rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Zakaz wjazdu do strefy Schengen

Cudzoziemcy otrzymali także zakaz wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres od 5 do 10 lat.

Deportacja została zrealizowana lotem czarterowym z wykorzystaniem samolotu wojskowego i odbyła się we współpracy z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach. Koszt deportacji oszacowano na ok. 160 tys. zł.

W tym roku – do końca maja – Straż Graniczna zrealizowała 432 powroty przymusowe do kraju pochodzenia, w tym 228 drogą lotniczą.

Za organizację lotów powrotowych z ramienia Straży Granicznej odpowiada Zarząd ds. Cudzoziemców KGSG. W zabezpieczeniu czwartkowego lotu uczestniczyło 18 funkcjonariuszy SG – z Komendy Głównej SG, z Nadwiślańskiego i z Karpackiego Oddziału SG oraz z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Imię
Dziękuję Matkom nageanicy za narażanie moich dzieci na terroryzm!
h
helmut
23 czerwca, 12:34, Krzychu:

A nie lepiej wysyłać ich do Niemiec, żeby tam dodatkowo ubogacali kulturowo Helgi?

ja wohl, guten gluten

K
Krzychu
A nie lepiej wysyłać ich do Niemiec, żeby tam dodatkowo ubogacali kulturowo Helgi?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl