Wyrzutnie Chunmoo dla Polski
W czwartek w rozmowie z i.pl wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska zakończyła negocjacje w sprawie kontraktu na wyrzutnie Chunmoo. „Zamierzam podpisać umowę ramową na dostawy prawie 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. To doskonała broń artyleryjska, a obserwując wojnę na Ukrainie, wyraźnie widzimy jak wielką przewagę na polu bitwy robi właśnie artyleria. Odbierzemy także zakontraktowany wcześniej sprzęt – pierwsze armatohaubice K9 i czołgi K2” – zapowiedział Mariusz Błaszczak.
Wicepremier, szef MON podkreślił, że będziemy mieć i HIMARS, i Chunmoo.
„Jest to produkt wojskowy o najwyższej jakości i skuteczności. Wyrzutnie Chunmoo mają podobne możliwości, jak zakontraktowane wcześniej amerykańskie HIMARS-y. Mogą razić cele oddalone do 300 kilometrów” – powiedział i.pl Mariusz Błaszczak.
Plany Mariusza Błaszczaka na wizytę w Korei Południowej
W czasie wizyty wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak spotka się ze swoim koreańskim odpowiednikiem ministrem Lee Jong-sup oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem EOM Dong-hwan, a także zastępcą szefa doradcy bezpieczeństwa LIM Jong-deuk. Omawiane będą kwestie dalszej współpracy wojskowej między Polską i Koreą Południową.
W środę odbędzie się ceremonia przekazania pierwszej partii czołgów K2 oraz armatohaubic K9 zamówionych przez Polskę, w ramach umowy zatwierdzonej 27 lipca 2022 roku w Warszawie przez wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka.
K2 i K9
K2 Black Panther to czołg podstawowy produkowany przez Huyndai Rotem, od 2014 roku znajduje się na wyposażeniu koreańskiej armii. Uzbrojony w automatycznie ładowaną gładkolufową armatę 120 mm i karabin maszynowy 12,7mm, wyposażony w systemy samoobrony zdolne m. in. niszczyć lub „oślepiać” wystrzelone w jego kierunku pociski. Załoga składa się z trzech osób. Czołg jest napędzany silnikiem wysokoprężnym, może pokonywać przeszkody wodne do 4,1 m, waży 55 ton.
Produkowana przez Hanhwa Defense samobieżna armatohaubica K9 Thunder jest uzbrojona w działo 155 mm o zasięgu 40 km. Z tego wozu pochodzi podwozie armatohaubicy Krab produkowanej przez Hutę Stalowa Wola.
