Informacja o weryfikacji systemy Aegis Ashore, który jest mózgiem tarczy, przekazał dziennikarzom wiceadmirał Jon A. Hill, dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej. Deklaracja padła podczas briefingu na temat przyszłorocznego budżetu tej instytucji.
- Razem z US Army Corps of Engineers dotarliśmy do punktu, gdzie mamy bardzo przewidywany harmonogram - podkreślał wiceadmirał Hill. - Na miejscu jest radar, a całe wyposażenie Aegis Ashore zostało zainstalowane. Zaczynamy kampanię testów.
Według zapowiedzi ma to nastąpić już w kwietniu. Jak będzie to wyglądać w praktyce? O detalach podczas spotkania nie mówiono. O szczegóły zapytaliśmy amerykańską Agencję Obrony Rakietowej. Czekamy na odpowiedź.
Zainstalowany pod Słupskiem system jest lądowym odpowiednikiem tego, co na swoich okrętach używa US Navy. Dwa niszczyciele marynarki Stanów Zjednoczonych wyposażone w system Aegis operują od marca na Bałtyku. To pływające elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej zdolne m.in. do strącania rakiet balistycznych.
Przeprowadzenie testów tarczy w Redzikowie ma być zwieńczeniem przeciągających się od czterech lat budowy. Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami baza ma zacząć działać do końca roku, ale pomyślne przejście sprawdzianu w praktyce będzie oznaczać, że jest już w linii. Co potem?
- Techniczne deklaracje MDA (Agencji Obrony Rakietowej), później akceptacja US Navy, EUCOM (dowództwo na Europę) i NATO. Każdy ma swoje harmonogramy, ale pracujemy jak najszybciej - podkreślał wiceadmirał Hill.
Minister Mariusz Błaszczak w Redzikowie: Baza to bezpieczeństwo
Przypomnijmy, że amerykańscy marynarze od stycznia stacjonują na terenie dawnego lotniska wojskowego w Redzikowie. Wcześniej cały personel mieszkał w wynajętych mieszkaniach w Słupsku i Ustce.
Na terenie jednostki znajduje się około 120-130 marynarzy, którzy mogą liczyć na konkretne udogodnienia. Obok kantyny w dwupoziomowym obiekcie jest też siłownia i zakład fryzjerski. Miejscowa kuchnia serwuje cztery posiłki i jest czynna 24 godziny na dobę. Pokoje marynarzy są czteroosobowe i zostały wyposażone w kuchenki mikrofalowe i lodówki. Na miejscu jest też opieka medyczna, wygospodarowano również miejsce na sklep.
Baza w Polsce to druga tego typu instalacja w Europie. US Navy obsługuje już siostrzaną instalację w Deveselu w Rumunii około 150 km od Bukaresztu. Tamtejsza baza działa od ponad pięciu lat.
