Rozmawiała: Dorota Abramowicz
Produkcja: Tomasz Kubik, Szymon Szewczyk
Rak. Fakty i mity. Czy hipertermia pomaga leczyć nowotwory?
Współczesna medycyna od kilkudziesięciu lat prowadzi nierówną walkę o leczenie, które skutecznie wyeliminowałoby problem nowotworów. Pojawiają się sukcesy, takie jak w przypadku szczepionek na wirusa HPV eliminującej jedną z przyczyn rozwoju raka szyjki macicy czy nowoczesnych terapii molekularnych, które blokują nowotworzenie. Cały czas jednak pacjenci borykają się z szeregiem nowotworów, które wymykają się farmakoterapii. Powoduje to, że teorie niekonwencjonalne o nieuzasadnionej naukowo skuteczności, stają się popularne. O największe mity i półprawdy medyczne zapytaliśmy jednego z najbardziej wpływowych i rozpoznawanych onkologów w naszym kraju.
Rak. Fakty i mity. Czy hipertermia pomaga leczyć nowotwory?
W tym odcinku profesor Jacek Jassem mówi o stosowanej często przeciwko rakowi hipertermii.
Dorota Abramowicz, Dziennik Bałtycki: Hipertermia ogólnoustrojowa, panie profesorze... Spotkałam się z opinią, że w połączeniu z chemioterapią, radioterapią, immunoterapią może skutecznie wyleczyć nowotwory?
Prof. Jacek Jassem: Musimy rozdzielić dwa terminy, które człowiek, który nie zajmuje się na co dzień onkologią, może mylić - mianowicie hipertermia lokalna i hipertermia ogólnoustrojowa.
Hipertermia lokalna to jest np. napromienianie w warunkach podniesionego o kilka stopni obszaru ciała. To nie jest powszechnie stosowana metoda, ale w pewnych nowotworach nieco zwiększa skuteczność radioterapii.
Taką hipertermią jest również podawanie dotętniczo chemioterapii, która jest podgrzana o kilka stopni, ale w ramach ograniczonego krążenia. To można zrobić w obrębie kończyny na przykład. Ta chemioterapia nie wydostaje się poza ten narząd, ona dostaje się do tętnicy, wracając do żyły przechodzi przez aparat, wraca do tętnicy. Nie przedostaje się do krwiobiegu całego ciała.
Natomiast hipertermia ogólnoustrojowa to jest podgrzewanie przy użyciu fali elektromagnetycznej całego ciała. I to jest metoda, która niestety w Polsce się rozpleniła, stosuje ją - o ile wiem - co najmniej kilkanaście ośrodków w Polsce, reklamując ją jako metodę, która może wyleczyć albo może pomóc w leczeniu onkologicznym.
Nie ma takich dowodów, absolutnie. Metoda ta niesie ze sobą znacznie większe ryzyko niż korzyści, których nikt nigdy nie udowodnił.
Na czym polega to ryzyko? W niektórych przypadkach może przyspieszyć wzrost nowotworu.
Ale największe ryzyko to jest to, że ci ludzie często rezygnują z leczenia onkologicznego, bo leczenie onkologiczne to jest zabieg, często okaleczający, to jest radioterapia, której wielu ludzi się boi, to jest chemioterapia, której się boją, bo wypadną włosy, bo może będę wymiotował, bo może będę miał jakieś inne objawy…
Choroby nowotworowej nie da się leczyć litością, trzeba być bezlitosnym w tym, co stosujemy. Ja nie mówię, że leczenie choroby nowotworowej jest łatwe, miłe i przyjemne…
Jeżeli człowiek, który taki proceder uprawia, mówi tak: ale u nas to będzie zabieg, poleżysz na łóżku, trochę się spocisz, podniesiemy ci temperaturę o kilka stopni, wielu ludziom już to pomogło, pomoże i tobie.
Ja tutaj widzę większe jeszcze zagrożenie – tę metodę niestety uprawiają również lekarze i to jest dramat!
Ja na jednym z ostatnich kongresów onkologicznych wymieniłem tych lekarzy tak jak się wymienia ludzi, którzy są podejrzani, czyli Jerzy B., Anna C. itd., ale powiedziałem: na następnym kongresie ja podam nazwiska tych lekarzy i myślę, że wiele osób nie poda im ręki, to jest infamia, to są ludzie, którzy sprzeniewierzają się swojemu zawodowi.
Myśmy mieli za płotem taką instytucję. Wiele osób myślało, że to jest część szpitala. Tym bardziej że w nazwie była „onkologia”. Gdzie chorzy byli informowani: no teraz cię nagrzejemy, a teraz szybko biegnij zanim ostygniesz, żeby ci dali radioterapię. No tego typu absurdy…
Strzeżmy się takich metod, nie wierzmy im, wierzmy lekarzom, naprawdę jesteśmy coraz bardziej skuteczni.
Rak - fakty i mity. Profesor Jacek Jassem obala mity na temat leczenia raka
Zobacz wszystkie odcinki programu:
- ODC. 1: Jak żyć, żeby nie zachorować na raka?
- ODC. 2: Czy witamina C leczy nowotwory?
- ODC. 3: Czy kurkumina i zioła z Peru leczą raka?
- ODC. 4: Czy istnieje dieta antynowotworowa i czy "raka można zagłodzić"?
- ODC. 5: Czy amigdaliną można wyleczyć raka?
- ODC. 6: Czy hipertermia pomaga w leczeniu?
- ODC. 7: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi, i czy "rak boi się noża"?
- ODC. 8: Genów nie da się oszukać!
- ODC. 9: Czy rak to wyrok?
ZOBACZ TAKŻE: Profesor Jacek Jassem o Polskiej Lidze Walki z Rakiem i jej inicjatywach edukacyjnych:
Zobacz stronę Polskiej Ligi Walki z Rakiem, o której mówił profesor Jacek Jassem: KLIKNIJ TUTAJ
Prof. Jacek Jassem jest autorem kilkuset publikacji naukowych wydanych zarówno w polskich, jak i międzynarodowych czasopismach. Ponadto aktywnie działa w towarzystwach medycznych i redakcjach naukowych. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu i tytanicznej pracy, udało się wprowadzić ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych. Wysiłki profesora sprawiły, że dzisiejsze przystanki, restauracje, puby czy kawiarnie są wolne od dymu tytoniowego.
Prof. Jacek Jassem - sylwetka, osiągnięcia. Kim jest jeden z...
