Czy można odróżnić miód naturalny od fałszywego? Tak! Jest na to kilka sposobów

M. Leśniewska, M. Siesicka-Osiak
Prawdziwy miód można poznać w trakcie degustacji - jest kwaskowy, drapie w gardło
Prawdziwy miód można poznać w trakcie degustacji - jest kwaskowy, drapie w gardło 123rf
Miód jest naturalną, słodką substancją wytwarzaną przez pszczoły z nektaru roślin, ich wydzielin lub wydzielin owadów wysysających, które następnie zostają przerabiane przez pszczoły. Istnieje wiele różnych rodzajów tego produktu, w zależności od ich pochodzenia można podzielić je na nektarowe, czyli kwiatowe, oraz spadziowe - powstające ze spadzi drzew iglastych i liściastych.

Wśród najpopularniejszych miodów nektarowych znajdują się:

  • miód lipowy - płynny, złotawy, polecany szczególnie przy przeziębieniach,
  • miód akacjowy - jasnożółty, bardzo słodki, wspomaga leczenie wrzodów i nadżerek żołądka, działa uspokajająco,
  • miód rzepakowy - ma charakterystyczną kremową konsystencję, pomocny w schorzeniach układu pokarmowego i krwionośnego oraz przy infekcjach sezonowych.

Jednym z najcenniejszych i zarazem najdroższych miodów jest nowozelandzki miód manuka, który ma wyjątkowe właściwości lecznicze.

Słodka podróbka

Fałszowanie miodu jest bardziej powszechne, niż mogłoby się zdawać i często odbywa się już na etapie zbierania nektaru przez pszczoły. Owadom podawany jest cukier, który następnie mieszają one z miodem. Inną metodą jest podgrzewanie miodu w wysokiej temperaturze, tak aby łatwiej można było zmieszać go z syropem cukrowym. Prowadzi to do utraty cennych właściwości miodu, a nawet do wytwarzania szkodliwych substancji.

Zdarza się, że miody dostępne na sklepowych półkach to produkty syntetyczne, które nie posiadają unikalnych i charakterystycznych dla prawdziwego miodu składników. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne odmiany.

To, co z pewnością powinno wzbudzić nasze wątpliwości co do jakości miodu, to:

  • zbyt niska cena - świadczy o tym, że nie jest to wysokojakościowy miód z certyfikowanej pasieki,
  • zbyt gładka powierzchnia i lejąca się konsystencja - to sygnał, że mogła odbyć się ingerencja w strukturę miodu,
  • brak intensywnego zapachu i kwaśny posmak także świadczą o słabej jakości produktu.

Czytajmy etykiety

Szukając dobrego miodu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na etykietę na słoiku. Jeżeli kraj produkcji oznaczony jest jako „poza UE” lub „UE i poza UE”, należy go bezwzględnie odrzucić.

Dlaczego? Tego typu produkty w zdecydowanej większości pochodzą z Chin i są tzw. wyrobami miodopodobnymi, które mogą uczulać przez obecność w nich preparatów przeciwko rozwojowi bakterii. Mieszane miody mają zaś następujące napisy:

  • mieszanka miodów niepochodzących z państw członkowskich UE,
  • mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE.

Jeżeli zależy nam na prawdziwym miodzie, powinniśmy odrzucić również tak oznakowane produkty. Dobrze, jeśli na etykiecie - zamiast nazwy firmy - widnieje nazwisko i adres pszczelarza.

Prawdziwy miód wygląda gorzej

Wbrew pozorom dobrej jakości, tradycyjny miód wygląda o wiele gorzej od tego sztucznego. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku procesu krystalizacji na powierzchni miodu oraz na ściankach słoika osadzają się kryształki przypominające kożuch lub pianę. W rzeczywistości są to pyłki, drobinki wosku i pierzgi, czyli wszystkie najcenniejsze produkty z ula. Fałszywy miód ma zawsze jednolitą i apetycznie wyglądającą, lejącą konsystencję i złocistą barwę. Warto też zwrócić uwagę na nakrętkę opakowania z miodem - jeżeli jest ona wypukła, oznacza to, że miód jest sfermentowany.

Smak i aromat - niepowtarzalny

„Dobry miód łaskocze gardło i zapiera dech” - tak mawiają pszczelarze i jest to jednocześnie dobra wskazówka podczas poszukiwań naturalnego produktu. Jeżeli więc podczas degustacji miodu nie czuć na języku lekkiego szczypania (jest to szczególnie odczuwalne w przypadku miodu gryczanego), to można przypuszczać, że mamy do czynienia z podróbką. Smak kwaskowy sugeruje, że dodano substancji aromatyzującej lub produkt jest sfermentowany. Z kolei karmelowy posmak świadczy o przegrzaniu miodu.

Dobrej jakości miód ma wyczuwalny, naturalny aromat. Zwykle daje się go wyczuć, nawet jeśli jest delikatny. Znawcy porównują go do zapachu przypominającego połączenie wosku, pasieki oraz drewna.

Rozpuszczalność w wodzie

Jakość miodu można w bardzo prosty sposób sprawdzić za pomocą testu rozpuszczalności w wodzie. W tym celu należy przygotować szklankę z chłodną wodą i wlać do niej miód prosto ze słoika. Prawdziwy, naturalny miód będzie się lał nieprzerwanym strumieniem i „ciężko” osiądzie na dnie szklanki. Ten fałszywy zaś, natychmiast zacznie rozpuszczać się w wodzie, a jego strumień będzie niejednolity.

Twardość miodu

Niektórzy uważają, że to twarde miody są właśnie tymi wątpliwej jakości. Nic bardziej mylnego! Nieapetyczna konsystencja, która jest skutkiem pożądanego procesu krystalizacji, zwykle świadczy o dobrym produkcie.

Gdzie szukać najlepszych miodów?

Najlepszym rozwiązaniem, które daje nam niemal 100 proc. pewności co do klasy produktu, jest znalezienie zaufanej pasieki.

Specjaliści zwracają uwagę, że najwyższej jakości miody pozyskiwane są przez pasjonatów pszczelarstwa na nieskażonych i naturalnych terenach.

Warto wiedzieć, że miody tradycyjne rejestrowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl