Szwajcaria jest bliska zerwania z wielowiekową tradycją jako państwo neutralne po tym, jak oskarżono ją, że w sprawie wojny na Ukrainie opowiada się po stronie Rosji.
Proukraińska zmiana nastrojów społecznych i politycznych wywarła presję na rząd, aby zniósł zakaz eksportu broni do stref działań wojennych.
Nie mogą przesyłać szwajcarskiej broni
Kraje trzecie mogą wystąpić do Berna o pozwolenie na reeksport szwajcarskiej broni, którą mają w swoich zapasach, ale prawie zawsze spotykają się z odmową. Według przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego w tym kraju szkodzi to handlowi.
Thierry Burkart, lider centroprawicowej partii FDP, wystąpił do rządu z wnioskiem o zezwolenie na reeksport broni do krajów o podobnych do Szwajcarii wartościach demokratycznych.
Neutralni w zachodnim świecie
- Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią zachodniego świata. Inne kraje chcą wesprzeć Ukrainę i zrobić coś dla bezpieczeństwa i stabilności Europy. Nie mogą zrozumieć, dlaczego Szwajcaria mówi „nie” - powiedział.
W ramach szwajcarskiej neutralności, która sięga 1815 roku i jest zapisana w traktacie z 1907 roku, Szwajcaria nie może wysyłać broni bezpośrednio ani pośrednio do walczących na wojnie.
Obowiązuje osobne embargo na sprzedaż broni na Ukrainę i do Rosji. Wezwania ze strony europejskich sąsiadów Szwajcarii, by zezwolić na transfery do Kijowa, stały się głośniejsze w miarę nasilania się rosyjskich ataków, a dwie parlamentarne komisje zaleciły złagodzenie przepisów.
Ustawodawcy są podzieleni w tej kwestii, ale ankieta przeprowadzona przez Sotomo wykazała, że 55 procent respondentów opowiada się za zezwoleniem na reeksport broni na Ukrainę.

dś