Zarząd Województwa Łódzkiego powołał Dariusza Stachurę na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi na okres od 1 września tego roku do 31 sierpnia roku 2022. Na konkurs wpłynęło pięć ofert. - Dariusz Stachura spełnił wszystkie wymogi formalne określone w ogłoszeniu oraz uzyskał w głosowaniu bezwzględną większość głosów członków Komisji obecnych na posiedzeniu - informuje Wojciech Janczyk, rzecznik prasowy Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Dariusz Stachura jest śpiewakiem, jednym z najbardziej znanych polskich tenorów. Brał udział w obchodach 100-lecia premiery "Cyganerii" Giacomo Pucciniego w Turynie w roku 1996. Był jedynym obcokrajowcem, który na zmianę z Luciano Pavarottim, kreował partię Rudolfa w tej operze. W 1990 roku został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. W latach 1999-2003 był solistą opery w Norymberdze. Zadebiutował w 1989 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego. W 1992 roku otrzymał Nagrodę specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 2007-2010 był wykładowcą w łódzkiej Szkole Filmowej.
Odbył wiele podróży artystycznych ze swoim macierzystym Teatrem oraz innymi polskimi teatrami muzycznym po Szwajcarii, Austrii, Holandii, Francji, Niemczech, Włoszech. Ponadto występował z recitalami w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi również stałą współpracę z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, "Wratislavii Cantans" we Wrocławiu, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Viva il canto w Cieszynie, Opern Festival w Ludwigsburgu i Opern Festival w Xsanten w Niemczech, Opern Festival w Wexfort w Irlandii.
Dariusz Stachura był dyrektorem Festiwalu Wielka Gala Tenorów w Ciechocinku, dyrektorem Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Balcanto Per Sempre” we Włocławku. Jest Honorowym Obywatelem Brzezin i Honorowym Obywatelem Łodzi.
