Darowizna samochodu - jak uniknąć podatku?

Tomasz Gola
Darowizna samochodu - jak uniknąć podatku? Często zdarza się, że samochód "wędruje" z rąk do rąk w obrębie najbliższej rodziny. Co zrobić, aby uniknąć płacenia podatku od darowizny w takiej sytuacji? Gdzie, komu i jak szybko należy zgłosić fakt przekazania auta?

Jeśli darczyńca i obdarowany są ze sobą blisko spokrewnieni, mają szansę na uniknięcie podatku. Wartość samochodu nie ma w tym przypadku znaczenia. Trzeba tylko ten fakt zgłosić fiskusowi. W dodatku trzeba to zrobić tylko i wyłącznie wtedy, jeśli wartość samochodu przekracza kwotę wolną od podatku (9637 zł). Jeśli nie, wystarczy sporządzić umowę darowizny i nigdzie nie trzeba tego zgłaszać. W innym przypadku mamy na to 6 miesięcy od daty przekazania samochodu (a nie daty zawarcia umowy!)

Umowa darowizny. Co musi zawierać?
- dane obu strony transakcji (imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania i numer dowodu tożsamości)
- dane samochodu (marka, model, numer VIN, rok produkcji, numer rejestracyjny)
- datę przekazania samochodu oraz jego wartość

Grupy podatkowe
Grupy określają stopień pokrewieństwa między stronami. Osoby z grupy I są zawsze zwolnione z podatku.

- I grupa podatkowa: Małżonek, zstępny (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowa.

- II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

- III grupa podatkowa: inni nabywcy, niezaliczani ani do I, ani II grupy podatkowej

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stanik
Mam dostać w prezencie Samochód z od Rodziny z Niemiec należących do l grupy podatkowej czy muszę płacić "AKSCYZĘ" czyli podatek? ??? ----Poroszę o informację ---
Wróć na i.pl Portal i.pl