Chrapią przede wszystkim panowie po 40. roku życia, kobiety po okresie menopauzy, osoby otyłe i chorujące na nadciśnienie. Przyczyną chrapania może być również niedrożność nosa spowodowana skrzywioną przegrodą nosową, przerostem małżowin nosowych, polipami, alergią czy też przeziębieniem. Powstający w wyniku tego opór w przepływie powietrza zwiększa ciśnienie w gardle, które skutkuje wibracją podniebienia, a w konsekwencji chrapaniem. Również przerost migdałków oraz wydłużone podniebienie miękkie i języczek mogą spowodować takie objawy, podobnie jak znaczne spożycie alkoholu przed snem.
Mimo że chrapanie nie jest chorobą, to może prowadzić do powstania licznych schorzeń. Przyczynia się ono bowiem do przyśpieszenia pracy serca i wzrostu ciśnienia krwi. To znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału czy choroby wieńcowej.
Aby zapobiec chrapaniu, powinno się zrzucić zbędne kilogramy, ograniczyć spożycie alkoholu przed snem oraz, jeśli to tylko możliwe, odstawić środki nasenne. Warto także zmienić pozycję spania, leżeć na boku, brzuchu oraz zakupić płaską i w miarę twardą poduszkę. Osoby z katarem, alergią lub zapaleniem zatok powinny zaś zadbać o odpowiednie leczenie.