Dramaturgia w Paryżu: Zieliński i Hsieh nie zagrają o tytuł French Open

Mateusz Pietras
Polak i Tajwanka odpadli w półfinale gry mieszanej na kortach Rolanda Garrosa.
Polak i Tajwanka odpadli w półfinale gry mieszanej na kortach Rolanda Garrosa. Andy Wong/Associated Press/East News
Jan Zieliński i Su-wei Hsieh, po zaciętym pojedynku, odpadli w półfinale French Open. Polsko-tajwański duet, mimo wygranej w Australian Open, nie zdołał powtórzyć swojego sukcesu, przegrywając z brytyjsko-amerykańską parą Neal Skupski/Desirae Krawczyk 1:6, 7:6 (2), 4-10. Decydujący okazał się super tie-break, który nie poszedł po myśli Zielińskiego i Hsieh.

Powtórka styczniowego spotkania o tytuł

W półfinale gry mieszanej French Open doszło do powtórki finału Australian Open. Jan Zieliński i Su-wei Hsieh, rozstawieni z numerem siódmym, zmierzyli się z czwartą parą turniejową, Brytyjczykiem Nealem Skupskim i Amerykanką Desirae Krawczyk. W styczniu to Polak i Tajwanka cieszyli się z tytułu, pokonując swoich rywali po emocjonującym pojedynku 6:7 (5-7), 6:4, 11-9. Ten mecz, trwający dwie godziny, dostarczył kibicom wielu emocji, a Zieliński i Hsieh odwrócili losy spotkania, wygrywając drugą partię i broniąc meczbola.

Zieliński, urodzony w Warszawie, dzięki temu sukcesowi wpisał się w historię jako pierwszy Polak, który zdobył tytuł wielkoszlemowy w mikście. Tym samym przerwał serię przegranych finałów wielkoszlemowych przez Polaków w tej konkurencji, w której wcześniej niepowodzenia zaznali Jadwiga Jędrzejowska, Klaudia Jans-Ignacik, dwukrotnie Marcin Matkowski i Alicja Rosolska.

Pokaz siły rywali z polskimi korzeniami

Pierwszy set półfinałowego meczu na korcie Simonne Mathieu liczył siedem gemów i trwał dwadzieścia dziewięć minut. Brytyjczyk i Amerykanka zdominowali grę od początku do końca, wygrywając pięć gemów z rzędu. Zieliński i Hsieh napotkali na znaczne problemy we własnych gemach serwisowych, z których tylko Zielińskiemu udało się wyjść zwycięsko. Krytycznym momentem był błąd Hsieh, który pozwolił przeciwnikom zbliżyć się o krok do finału.

Powrót do meczu i porażka w super tie-breaku

W drugim secie Zieliński i Hsieh zaprezentowali się zdecydowanie lepiej, poprawiając swoją grę zarówno w serwisie, jak i returnie. W ósmym gemie byli blisko przełamania, jednak Desirae Krawczyk utrzymała serwis dzięki skutecznemu podaniu. Ostatecznie obie pary utrzymały swoje serwisy przez cały set, nie dając przeciwnikom szansy na przełamanie.

W tie-breaku drugiego seta polsko-tajwański duet pokazał lepszą dyspozycję, wygrywając 7-2. Niestety, w super tie-breaku sytuacja uległa zmianie.

Początkowa faza należała do Skupskiego i Krawczyk, którzy prowadzili nawet 4-1. W kolejnej części Polak i Tajwanka nie znaleźli sposobu na dobrze dysponowaną parę.

Zieliński i Hsieh, mimo ambitnej walki, musieli uznać wyższość swoich rywali. W finale Skupski i Krawczyk zmierzą się ze zwycięzcami meczu Ulrikke Eikeri/Maximo Gonzalez - Laura Siegemund/Edouard Roger-Vasselin.

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA