Drużyna "Inki" wyrusza do szkół na Pomorzu! Artur Chomicz z IPN: Fo tej pory w Polsce w zajęciach wzięło udział ok. 20 tys. uczniów

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Od wtorku na Pomorzu ruszają zajęcia w ramach projektu Drużyna "Inki". Uczniowie m.in. poznają życie Danuty Siedzikówny "Inki" i wezmą udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Inicjatorem lekcji jest Biuro Przystanków Historia IPN.

Drużyna "Inki" rusza!

Praktyczne lekcje historii, połączone z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej, ćwiczenia na profesjonalnym fantomie, do tego nauka zastosowania podręcznej apteczki na wzór sanitariuszki Inki. W województwie pomorskim pracownicy gdańskiego oddziału IPN rozpoczęli, pierwszy w tym roku, projekt Drużyny "Inki".

- Projekt jest skierowany do uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej i uczniów wszystkich klas szkoły średniej – tłumaczył historyk z Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Artur Chomicz.

Wyjaśnił, że zadaniem projektu jest przybliżenie uczniom życiorysu Danuty Siedzikówny "Inki" i nauka pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Jest to związane z życiorysem "Inki", która była sanitariuszką i łączniczką w 5 Wileńskiej Brygady AK – mówił.

Artur Chomicz zaznaczył, że celem projektu jest to, by uczniowie po szkoleniach potrafili udzielić pomocy poszkodowanym.

Zajęcia przeprowadzane są głównie w małych miejscowościach. We wtorek Drużyna "Inki" dojedzie do Kosakowa w powiecie puckim. Dzień później odwiedzi szkołę w Pogórzu. W czwartek i w piątek zajęcia zostaną przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 2 w gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo. Po zajęciach w woj. pomorskim Drużyna "Inki" wyruszy w Polskę!

- Do tej pory w Polsce w zajęciach wzięło udział ok. 20 tys. uczniów. Na Pomorzu z naszej oferty skorzystało ok. 2 tys. dzieci – oświadczył Chomicz.

Danuta Siedzikówna „Inka”

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 3 sierpnia 1946 r. została skazana na dwukrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/zol/biogramy/inka/88683,Danuta-Siedzikowna-Inka.html tutaj

CZYTAJ TAKŻE:Kacper Płażyński chce dodatkowego upamiętnienia ofiar nieludzkich eksperymentów hitlerowskiego naukowca w czasach II wojny światowej

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl