Dusząca się kobieta z koronawirusem trzy godziny czekała na przyjęcie do szpitala w Wołowie. Nie pomogła nawet interwencja policji

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Szpital w Wołowie
Szpital w Wołowie archiwum Polska Press
Zakażona koronawirdusem, dusząca się kobieta, trzy godziny spędziła pod szpitalem w Wołowie, gdzie - mimo próśb - nie chciano jej przyjąć. Wcześniej, przez długi czas nie mogła się doczekać na karetkę. Gdyby nie pomoc jej życiowego partnera i jego syna, zmarłaby w domu, nie doczekawszy się pomocy. Teraz sprawę wyjaśnia dolnośląski NFZ i dyrekcja szpitala.

Z przeciążonej koronawirsuem służby zdrowia co jakiś czas docierają podobne relacje. Choćby przypadek z Ząbkowic Śląskich, gdzie lekarz nie chciał przyjąć chorej kobiety a na skierowaniu od lekarza dopisał: „żarty sobie robisz”. Pisaliśmy o tym tutaj:

Kilka tygodni temu media ujawniały zapisy rozmów załóg karetek m. in. z wrocławskiego pogotowia, z których ukazujące jak trudno znaleźć miejsce w szpitalu. Lekarze opowiadali nam, że bywają sytuacje, w których trzeba wybierać kogo leczyć.

Wołów, wtorek 17 listopada, popołudnie

Zakażona koronawirusem pani Anna – partnerka Tomasza Szczegielniaka – zaczęła się dusić.

Od kilku dni źle się czuła, miała wysoką gorączkę – opowiada pan Andrzej.

Pan Tomasz zadzwonił po karetkę. I kobieta i on mieli stwierdzone zakażenie koronawirusa. Karetka nie przyjeżdżała przez godzinę, potem kolejną i następną. Telefony nic nie dawały.

Około godziny 23.30 Partnerka straciła przytomność zrobiła się biała na twarzy i zaczęły jej sinieć usta oraz zaczęła cała drgać – relacjonuje pan Andrzej. - Razem z synem udało mu się ją docucić. Karetki nadal nie było.

Swoim autem zawiózł więc schorowaną kobietę pod szpital powiatowy w Wołowie. Zbliżała się północ.

Ale szpital zamknięty. Lekarka wychyliła się tylko przez okno i kazała jechać do Wrocławia, że tam kobiecie zrobią badanie na koronawirusa i przyjmą, albo odeślą do Wołowa.

Pani doktor – relacjonuje Tomasz Szczegielniak – nie przyjmowała do wiadomości, że kobieta była już testowana i zakażenie u niej twierdzono. - Moja partnerka w samochodzie traciła oddech lekarka zamiast udzielić pomocy kłóciła się ze mną, że nie ma obowiązku nas przyjąć.

Dodajmy, że szpital w Wołowie - decyzją wojewody - został przekształcony na "covidowy". Czyli przeznaczony do leczenia takich chorych jak pani Anna.

Jej partner, czekający pod szpitalem, wezwał policję

Przyjechał patrol, ale funkcjonariusze niczego nie wskórali. Czekali tylko razem z panem Andrzejem i chorą kobietą. Dopiero około 2 w nocy pod szpital podjechała karetka. Lekarz stanowczo zażądał natychmiastowego przyjęcia pacjentki na oddział. Dopiero około 3 w nocy kobieta trafiła na szpitalny oddział.

Dziś już jest znacznie lepiej – mówi nam pan Tomasz. - Jej stan zdrowia się poprawia.

Pan Tomasz napisał skargę na zachowanie lekarki

Trwają czynności wyjaśniające – mówi nam prokurent wołowskiej placówki Agnieszka Poprawska-Cierpiał.

Sprawą zainteresował się też dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, po tym jak historię opisał kurier Gmin z Wołowa. NFZ zażądał od szpitala informacji w tej sprawie w trybie pilnym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W przypadku potwierdzenia zarzutów takim lekarzom należy odbierać prawo wykonywania zawodu. Nie zwalniać. Bo zaraz posadka w innej placówce. Albo prywatny gabinet i po 150 od pacjenta.

J
Jurek

Bo szpital ze stoickim spokojem czekał aż ta Pani umrze.

G
Gość

A, tak chwalicie tych lekarzy. Kosowa mogł chociaz spojrzeć na chorą. Ja bym mu zay ebał nawet kosztem zatrzymania przez policję.

G
Gość

A kto rządzi w Wołowie? Kto "obsadza stołki" w szpitalu? Znów wina pisiorów?

s
stop covidiotom

Jak się leczy na Stadionie

Doktor M. leczy na Narodowym. Zaprosił mnie do pięciogwiazdkowego Regent Warsaw Hotel (dawniej Hyatt Warszawa) – jednego z droższych w Warszawie. Tam właśnie zakwaterowano personel szpitala tymczasowego.

Na Narodowym – są nowoczesne respiratory, najdroższy sprzęt medyczny, ale prawie nie ma pacjentów. Niektórzy lekarze dyżurują w pustych sektorach. Zarobki personelu są wysokie, koszty funkcjonowania ogromne: - Chciałem panu o tym opowiedzieć, bo mi wstyd, że w tym uczestniczę.

Oto zapis rozmowy:

***

- Ładny apartamencik.

- Tak, większy niż mieszkanie, które wynajmujemy z żoną.

- Hotel też niczego sobie.

- Warszawa, 5 gwiazdek. Salon, sypialnia, wielka łazienka. Nie spodziewałem się tego. Myślałem, że będę mieszkał w kilkuosobowym pokoju. W jakimś akademiku. Albo w niższym standardzie.

- Rozumiem, że by to panu nie przeszkadzało.

- Zapisywałem się do pracy w szpitalu tymczasowym. W czasie szalejącej pandemii. Szczególnie nie myślałem o wygodach. Swoją drogą po drugiej stronie ulicy jest hotel Belweder, gdzie mieści się izolatorium covidowe. Przyzwoity, trzy gwiazdki. Moglibyśmy tam mieszkać. Myślę, że nikomu by to nie przeszkadzało.

- Czyli mieszka was tu więcej?

- Dwa piętra są wydzielone dla personelu Szpitala Narodowego. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, strażacy. Wszyscy pojedynczo. W podobnych warunkach.

- Po co pan się zapisał do pracy?

- Jestem lekarzem, rezydentem. Pracuję w szpitalu wojewódzkim na SORze. Akurat z województwem, z którego przyjechałem wirus obszedł się stosunkowo łagodnie. Pomyślałem, że zapiszę się na Narodowy i pomogę. Kiedy karetki stoją w kolejkach na podjazdach, szpitale pękają w szwach przyda się ktoś kto potrafi zaintubować, kto miał do czynienia z respiratorem i ma doświadczenie z pacjentami covid plus.

- Jak pan sobie wyobrażał to wszystko?

- Jak człowiek słyszy zbitkę „pandemia” i „szpital tymczasowy” to wyobraża sobie rzędy łóżek polowych zajętych przez pacjentów w ciężkim stanie. Pracę 24 godziny na dobę. Podejmowanie trudnych decyzji. Ratowanie życia w ekstremalnych warunkach. Jestem młodym lekarzem, chciałem w tym uczestniczyć, przeżyć to.

- I się pan zgłosił

- Na tydzień, bo akurat na tyle mogłem „wypaść” z grafiku w swoim szpitalu. Chciałem zobaczyć jak będzie.

- I chciał pan zarobić, prawda? ,

- I chciałem zarobić. Oszczędzamy z żoną na mieszkanie. Zapisałem się na 84 godziny, za godzinę lekarzowi płacą 200 pln, lekarzowi w trakcie specjalizacji (czyli mnie) 150 pln.

- Wychodzi ponad 12 tysięcy za 84 godziny.

- Zgadza się. W papierach było napisane, że stawka godzinowa jest „do negocjacji”. Nie negocjowałem.

- 84 godziny w tydzień…

- To sporo, ale to zrobienia. W końcu mamy pandemię. Lekarze w Polsce pracują dużo, zdarzało mi się wyrabiać więcej godzin.

- Jak wyglądała rekrutacja?

- Kilka ankiet do wypełnienia, papierów do przesłania, szkolenie online. W skrócie to tyle. Wsiadłem w samochód i przyjechałem przed stadion…

- … żeby rzucić się do walki z pandemią…

- Tak, ale posłano mnie do hotelu, żebym się zakwaterował.

- I?

- No trochę się zdziwiłem przepychem. Pierwszy zgrzyt.

- Ale nie ostatni?

- Zdecydowanie. Wróciłem na stadion. Przepustki, żołnierze WOT, ochroniarze. Zostawiłem samochód na parkingu podziemnym i poszedłem do roboty.

- Jak wygląda praca?

- Szpital jest na poziomie minus jeden. Mówiąc inaczej - łóżka stoją w pomieszczeniach znajdujących się na wysokości murawy. Na poziomie zero jest pokój lekarski. Na poziomie plus jeden są loże, w których zrobiono miejsca do wypoczynku. Nic specjalnego – łóżka polowe, da radę się przespać.

s
stop covidiotom

- Mam wrażenie, że o spaniu jeszcze porozmawiamy. Teraz o pracy.

- Opowiem na przykładzie dyżuru 12 godzinnego. Zespół podzielony jest na dwie grupy. Pierwsze pracuje przez trzy godziny, druga odpoczywa. Potem zmiana. Dzień zaczyna się o 6.30 odprawą. Potem przebieramy się w ubrania ochronne i idziemy na stronę brudną.

- Czyli 12 godzinny dyżur oznacz 6 godzin pracy na brudnej stronie.

- Tak.

- Ubrań starcza?

- Z tym nie ma najmniejszego problemu. Maski FFP3, najlepsze. Kombinezony, przyłbice, gogle. Niczego nie brakuje.

- Jak jest na stronie brudnej?

- Szpital „zaczyna się” od punktu przyjęć. Tu podjeżdżają karetki. Tu kwalifikuje się pacjentów do przyjęcia albo nie. Dalej OIOM na 8 – 10 łóżek i zaraz za nim kolejny OIOM na 16. Pompy, respiratory, monitory. Wszystko jak należy. Potem normalne, nieoiomowe łóżka.

- Dużo?

- Szpital podzielony jest na sektory A, B, C i tak dalej… w każdym po 32 łóżka. W sumie na tym poziomie jest blisko 300 łóżek. Na każdy sektor przypada jeden lekarz, plus personel medyczny i pomocnicy. Mam na myśli pielęgniarki, ratowników, sanitariuszy, opiekunów medycznych, sekretarki medyczne, salowe…

- Dobra, to ilu macie pacjentów.

- Zajęta jest większa część sektora A i niewiele łóżek w sektorze B. W sektorze C od piątku jest jeden pacjent. Pozostałe sektory są puste.

- Czyli?

- Na ostatnim moim dyżurze w całym szpitalu było 25 pacjentów. ‘

- Słucham?

- Dobrze pan słyszy 25! Na ostatnią trzygodzinną zmianę na przykład na stronę brudną zeszło 5 lekarzy, 12 pielęgniarek, 7 ratowników medycznych. Czyli 24 osoby personelu medycznego na 25 pacjentów. Na stronie czystej są jeszcze anestezjolodzy gotowi do interwencji. Jeśli zsumować dwie zmiany to wyjdzie na to, że personelu medycznego jest dwa razy więcej niż chorych. A przecież są jeszcze salowe, ochroniarze, żołnierze WOT. Tłum ludzi! Czasami dochodzi do kompletnych paradoksów.

- Na przykład?

- Jeden z lekarzy był posyłany do sektora C nawet jak sektor C był pusty.

- Po co lekarz w pustym sektorze?

- To jest ten paradoks.

- I co doktor robi przez trzy godziny w sektorze C, w którym nie ma chorych?

- Idzie do sektora A i B, żeby pomóc kolegom. Robimy obchód, ordynujemy leki, zlecamy badania laboratoryjne.

- Ale – umówmy się - tam też nie ma urwania głowy. Nie intubujecie, podłączacie do respiratorów…

- Szpital Narodowy przyjmuje tylko określonych pacjentów…

- Powiedzmy sobie wprost – przyjmuje pacjentów w dobrym stanie.

- Faktycznie kryteria są takie, że pacjent musi mieć covid potwierdzony testem PCR albo antygenowym. Nie może mieć ostrych i przewlekłych stanów klinicznych i chorób współistniejących, nie przyjmuje się z niestabilnością krążeniowo-oddechowa wymagającą intensywnego nadzoru…

- Rozumiem, koledzy lekarze śmieją się, że na Narodowy trafiają „zdrowi – chorzy”.

- Słyszałem taką opinię.

- Jako lekarz SOR pracował pan pewnie w punkcie przyjęć. Pan decydował, który pacjent spełnia kryteria.

- Faktycznie najczęściej pełniłem dyżury właśnie tam. Czasami udawało się trochę nagiąć kryteria i przyjąć cięższego pacjenta, ale to nie było zbyt częste.

- Dlaczego?

- Zanim karetka wyruszy do nas lekarz, który chce ją wysłać musi odbyć rozmowę telefoniczną z centrum koordynacyjnym Szpitala Narodowego. Tam mu mówią, czy ambulans ma przyjeżdżać, czy nie.

- Rozumiem, że to skutecznie tamuje napływ nowych pacjentów. Zapytam – ilu chorych pan przyjął osobiście?

- Odbyłem kilka dyżurów w punkcie przyjęć… Przyjąłem 3, może 4 osoby.

- Zdarzało się, że pan nie przyjął nikogo?

- Zdarzało się.

- Pytam, bo z tego co wiem opłata ryczałtowa za dobową gotowość punktu przyjęć w szpitalu tymczasowym to 18 299 zł. Co pan robi na takim 12 godzinnym dyżurze w punkcie przyjęć? Nudno, samotnie?

- Nudno… Jest internet. Można posłuchać muzyki, obejrzeć coś na youtube.

s
stop covidiotom

Samotnie nie jest bo siedzę tam ja, sekretarka medyczna, ratownik i dwóch strażaków. W sumie 5 osób. Po trzech godzinach schodzimy. Prysznic i wchodzi następna zmiana.

- A wy?

- Można się przespać w części wypoczynkowej, zjeść obiad albo kolację w zależności od pory. Całkiem dobre jedzenie, które dostarcza firma zewnętrzna. Powiem, że na stadionie karmią nawet lepiej niż w hotelu. Kawa, herbata, czasem nawet piwo bezalkoholowe.

- Żart?

- Nie.

- Dobrze, panie doktorze, ale przecież pan wie, że w Warszawie, na Mazowszu jest problem z miejscami dla pacjentów, problem z respiratorami. O co w tym chodzi?

- Nie mam pojęcia co chodzi. Szpital narodowy jest doskonale wyposażony. Stoi tam tomograf za kilka milionów złotych, drogie aparaty RTG, maszyna do USG, są nowoczesne respiratory, instalacja tlenowa…

- Chodzą słuchy, że problem w tej instalacji tlenowej, że jest niewydolna, dlatego na stadionie nie chcą ciężkich pacjentów.

- Mogę to zdementować. W szpitalu działają urządzenia optiflow to natleniania pacjentów. Taka maszyna dostarcza 50 litrów tlenu na minutę. Więcej niż respirator. Instalacja to wytrzymuje, więc nie w tym problem… Musi pan zrozumieć, że tam zainwestowano ciężkie miliony złotych. Aparaty, przewody, kilometry miedzianych kabli… Wszystko stoi. Gigantyczna kasa.

- Zapytam jeszcze raz dlaczego?

- Podobno nie skompletowali odpowiedniej liczby lekarzy…

- Z tego co pan mówi jest ich aż nadto.

- Zgadza się, ale część z kolegów to doktorzy niezbyt doświadczeni, zaraz po stażu.

- Mówi pan jednak, że na Narodowym są anestezjolodzy, tyle, że nie pracują na stronie brudnej. Wchodzą tylko na interwencje.

- Zgadza się. Widziałem jedną z tych interwencji.

- Polegała na czym?

- Anestezjolog zaintubował pacjenta i przygotował go do wywiezienia do szpitala MSWiA na Wołoską.

- Nie prościej było położyć go na pustym OIOM-ie?

- Prościej. Jak mówiłem OIOM jest w pełni wyposażony. Tyle, że szpital chyba nie jest nastawiony na to, żeby kogokolwiek tam kłaść.

- Z czego pan wnosi?

- Pacjenta, który ma trafić na OIOM trzeba najczęściej zaintubować. To znaczy włożyć mu rurę do tchawicy. Potrzebne są m.in. leki usypiające i to kilka rodzajów, zwiotczające, przeciwbólowe opioidy. Jeśli nastawiasz się na intubowanie to te lekarstwa muszą być pod ręką. Na Narodowym, na części brudnej ich nie ma. Jak są potrzebne to trzeba je przynieść ze szpitalne apteki.

- Za dostępność jednego łóżka NFZ płaci Narodowemu 822 pln na dobę, za dostępność stanowiska wentylacji mechanicznej 3,7 tys pln. Dużo więcej niż normalnym szpitalom.

- Wiem, to ogromne pieniądze. Tym trudniej się pogodzić z widokiem rzędów pustych łóżek, które widać na Narodowym. Ale to nie jest koniec. Na poziomie plus 2 trwa budowa następnych sektorów. Ma być tam ponad 500 łóżek. Więc będzie jeszcze drożej. Nie dziwę się, że personelowi surowo zakazano robienia zdjęć. Nie chcą żeby ludzie oglądali ten wielki, pusty, smutny obiekt.

- I jak pan się z tym wszystkim czuje?

- Jak frajer.

- Dlaczego?

- Przyjechałem tu pomagać, ratować ludzi, walczyć z pandemią. Tymczasem mieszkam w 5 gwizdkowym hotelu, siedzę w pustym szpitalu… Czytam komentarze w internecie. Wyszydzają nas.

- Niesprawiedliwie?

- Niesprawiedliwie, bo przecież nikt nie szedł tutaj, żeby się obijać. Wszyscy mieli dobre intencje. Ale trochę szydery nam się należy.

- Za co?

- Za naiwność. Te konferencje, kamery, występy polityków. Tworzenie szpitala narodowego od początku śmierdziało. Jakby przeanalizować na chłodno można było się domyślić, że chodzi o coś innego niż walka z pandemią.

- No, ale pan przyszedł tu walczyć z pandemią.

- Tak, ale wystąpiłem w jakimś propagandowym kabarecie i jestem wściekły, bo mnie oszukano.

s
stop covidiotom!

O tym, jak "przeciążona" jest służba tzw."zdrowia" opowiada młody lekarz-rezydent, który zgłosił się do pracy w tymczasowym szpitalu covidowym w Warszawie na Stadionie Narodowym. Czytajcie: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1979806,1,jak-sie-leczy-na-stadionie-wstyd-mi-ze-w-tym-uczestnicze.read

J
J23

Ktoś z tym w końcu musi zrobić porządek. Chyba faktycznie pozostaje prokurator -tylko skuteczny. Pracowałem dawno temu w okolicy placu 1 Maja (Jana Pawła 2). Kiedyś był poważny wypadek i żaden lekarz nie podszedł ze szpitala, który był obok a pierwsza karetka przyjechała po 40 minutach.

Wróć na i.pl Portal i.pl