Dwóch posłów więcej z Pomorza? Niekoniecznie. Jest wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, sejm nie musi go uwzględnić

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Dwa mandaty poselskie więcej dla Pomorza? Państwowa Komisja Wyborcza złożyła do sejmu wniosek o zmianę liczby posłów w okręgach. To pokłosie wyników narodowego spisu powszechnego. Przed nadchodzącymi wyborami sejm powinien podjąć decyzję do połowy maja 2023 roku. Nie jest jednak do tego zobligowany prawem. W ostatniej dekadzie poprzednie dwa podobne wnioski PKW pozostały bez reakcji ustawodawcy.

Państwowa Komisja Wyborcza postuluje dodanie po jednym mandacie poselskim okręgom wyborczym gdańskiemu i gdyńsko-słupskiemu. Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW, skierował do marszałek sejmu Elżbiety Witek wniosek „w sprawie zmiany granic okręgów wyborczych i liczby posłów w nich wybieranych” w piątek 21 października. Choć nie jest to zaznaczone w piśmie, impulsem do postulowanych zmian były zapewne wyniki narodowego spisu powszechnego.

„Ustalono, że liczba mieszkańców kraju wynosi 36 075 160. Norma przedstawicielska w wyborach do Sejmu wynosi 78 424 mieszkańców na jeden mandat” – czytamy w dokumencie.


CZYTAJ TAKŻE:
Marszałek Mieczysław Struk: pieniądze z UE dla Pomorza są zagrożone. Poseł PiS Kazimierz Smoliński: To straszenie Polaków

W gdańskim okręgu nr 25 liczba wybieranych posłów wzrosłaby z 12 do 13, w słupskim – nr 26 – z 14 do 15. Postulowane przez PKW zmiany dotyczą całego kraju i są spowodowane tym, że przez lata w różnych okręgach faktyczna liczba mieszkańców przypadających na jednego posła zaczęła się mocno różnić i wynosiła między 60 a 90 tys. Według wniosku np. sąsiadujące z Pomorzem okręgi koszaliński, toruński i elbląski straciłyby po jednym mandacie, w bydgoskim liczba nie zmieniłaby się, okręg pilski zyskałby dodatkowego posła. Dwa dodatkowe mandaty przybyłyby natomiast w tzw. obwarzanku warszawskim – okręgu złożonym z podstołecznych powiatów.

Bezpośrednią przyczyną wniosku PKW jest coraz mniej czasu, jaki daje kalendarz przed wyborami do parlamentu.

„[...] Sejm dokonuje zmian w podziale na okręgi wyborcze nie później niż na 3 miesiące przed dniem, w którym upływa termin zarządzenia wyborów do Sejmu (14 sierpnia 2023 r.). Zatem termin dokonania zmian w podziale na okręgi wyborcze upływa w dniu 14 maja 2023 r.” – pisze przewodniczący PKW.

CZYTAJ TAKŻE:
Oświadczenia majątkowe pomorskich parlamentarzystów. Kto zarobił najwięcej, kto ma najwięcej nieruchomości?

Nie wiadomo jednak, czy sejm dokona postulowanych zmian. Na razie wniosek trafił do sejmowej komisji regulaminowej. PKW wywiązała się z tego, do czego obliguje ją prawo, parlament jednak żadnymi przepisami do zmian zobligowany nie jest. Pismo zaznacza że konserwuje to trwający stan naruszenia zasady równości wyborów.

”Państwowa Komisja Wyborcza [...] zobowiązana jest do przedłożenia Sejmowi wniosku w sprawie zmiany granic okręgów wyborczych i liczby posłów w nich wybieranych, jeżeli konieczność taka wynika [...] ze zmiany liczby mieszkańców w okręgu wyborczym lub w kraju. Jednocześnie Komisja zwraca uwagę, że aktualny podział na okręgi wyborcze określone w załącznikach do ustawy narusza przepisy kodeksu wyborczego”.

Podobne wnioski w ostatniej dekadzie PKW formułowała dwukrotnie przed mającymi się odbyć wyborami: w 2014 roku adresatem był ówczesny marszałek sejmu Radosław Sikorski, w 2018 – Marek Kuchciński. Pozostały one bez echa ze strony sejmu.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwóch posłów więcej z Pomorza? Niekoniecznie. Jest wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, sejm nie musi go uwzględnić - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl