- Tradycją naszych przodków, stawiamy krzyż epidemiczny jako znak naszej niezachwianej wiary w Bożą Opatrzność nad nami, nad naszą parafią, nad naszymi bliskimi, Polską i całym światem. Wierzymy i wyznajemy, że Krzyż święty jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, łaski nad grzechem, zdrowia nad chorobą i cierpieniem – informuje na swoim profilu facebookowym parafia pw. NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie.
Podobny krzyż mieszkańcy Dylewa znają z ul. Ostrołęckiej. Nowy krzyż epidemiczny stanął przed dylewskim kościołem. Jego uroczyste poświęcenie nastąpi 3 maja.
Krzyż w Dylewie ma formę karawaki, czyli krzyża z dwiema poprzeczkami. Taka forma krzyża epidemicznego (cholerycznego, morowego) pochodzi z XVI i XVII wieku. Krzyże takie zaczęto stawiać w Hiszpanii (nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta Caravaca). Taka forma krzyża upowszechniła się w całej Europie. W Polsce karawaki stawiano powszechnie już od XVIII wieku. Choć warto dodać, że krzyże epidemiczne stawiano też w tradycyjnej formie. Miały one chronić przed zarazą, często też były stawiane po jej przejściu – jako krzyże wotywne.
Na zdjęciach w naszej galerii – udostępnionych przez parafię w Dylewie – widać nowy krzyż epidemiczny przed dylewskim kościołem i krzyż stojący w Dylewie przy ul. Ostrołęckiej.
Zobacz inne materiały
