Dzieci są narażone już w łonie matki
„Dzieci są szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza, od kiedy są w łonie matki do osiągnięcia dorosłości” – stwierdziła w swoim raporcie agencja. „Chociaż liczba przedwczesnych zgonów w tej grupie wiekowej jest niska w stosunku do całkowitej liczby ludności europejskiej szacowanej co roku przez EEA, zgony na wczesnym etapie życia oznaczają utratę przyszłego potencjału i wiążą się ze znacznym obciążeniem chorobami przewlekłymi, zarówno w dzieciństwie, i później w życiu” – dodaje.
Wysokie zanieczyszczenie powietrza przyczynia się nie tylko do większej liczby zgonów wśród nieletnich. Jest ono również przyczyną niektórych schorzeń, takich jak np. astma. Jak podaje DW na to schorzenie cierpi już 9 proc. dzieci i młodzieży w Europie. Skutkiem złej jakości powietrza może być ponadto zmniejszona czynność płuc, częstsze infekcje górnych dróg oddechowych oraz alergie.
Czy pomoże otoczenie szkół terenami zielonymi?
EEA stwierdziła, że poziomy kilku kluczowych substancji zanieczyszczających powietrze „pozostają uparcie powyżej” wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w wielu krajach europejskich, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej i we Włoszech.
We wnioskach raportu EEA zaleciła ograniczenie emisji pochodzących z transportu, przemysłu oraz ogrzewania. Zaproponowano również zwiększenie terenów zielonych wokół szkół, co może poprawić zdrowie uczącym się w nich dzieciom.
Badanie dotyczyło 30 krajów, w tym 27 członków Unii Europejskiej, ale nie obejmowało głównych krajów uprzemysłowionych, takich jak Rosja, Ukraina i Wielka Brytania, co sugeruje, że ogólna liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza może być jeszcze wyższa.
Źródło: Deutsche Welle
