Z tego samego zasiłku może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się chorym maluchem lub zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, przedszkola lub innej placówki, do której dziecko uczęszcza.
Zasiłek opiekuńczy 2021: Opieka nad chorym dzieckiem
Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli musi zaopiekować się chorym dzieckiem i lekarz wystawi mu zaświadczenie lekarskie. Liczba dni, za które przysługuje ten zasiłek zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka.
Zasiłek opiekuńczy 2021: Opieka w razie kwarantanny lub izolacji dziecka
Rodzic ma też prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej (na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka traktowana jest jak choroba dziecka. Zasiłek w tym wypadku przysługuje w takim samym wymiarze jak w przypadku opieki nad chorym dzieckiem; również zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka.
Zasiłek opiekuńczy można otrzymać maksymalnie przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko (także z niepełnosprawnością) w wieku do 14 lat,
- 14 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat,
- 30 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.
Zobacz: Wyższe stopy procentowe, co to oznacza?

Zasiłek opiekuńczy 2021: Opieka nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat
Zasiłek opiekuńczy dostaniemy także wtedy, gdy nasze dziecko nie skończyło jeszcze 8 lat i niespodziewanie zamknięto jego żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę, a my o tym, że placówka będzie nieczynna dowiedzieliśmy się na mniej niż 7 dni przed jej zamknięciem.
Zasiłek opiekuńczy za taką opiekę przysługuje maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym.
Sprawdź koniecznie: Dodatkowe 500 plus na drugie i kolejne dziecko. Dla kogo?
Zasiłek opiekuńczy 2021: Pod jakim warunkiem dostaniemy zasiłek?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli w nie ma w rodzinie (a dokładnie we wspólnym gospodarstwie domowym) innych osób, które mogą zapewnić naszemu dziecku opiekę. Jeżeli jednak dziecko nie ma jeszcze 2 lat, zasiłek zawsze dostanie mama lub tata.
To warto wiedzieć
Tych osób, choć są we wspólnym gospodarstwie domowym, nie trzeba brać pod uwagę, jako ewentualnych opiekunów dziecka; są nimi:
- osoba całkowicie niezdolna do pracy;
- osoba chora;
- osoba, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie;
- osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne;
- pracownik odpoczywający po pracy na nocnej zmianie;
- osoba, która prowadzi działalność pozarolniczą;
- osoba niezobowiązana do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia tej opieki.
Czytaj również: Do kiedy i jak skorzystamy z bonu turystycznego?
Zasiłek opiekuńczy 2021: Ile dni zasiłkowych możemy wykorzystać w ciągu roku?
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.
Jeśli opieka dotyczy wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością (w wieku od 8 do 18 lat, a gdy są chore - od 14 do 18 lat) i innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat), łączny okres wypłaty zasiłku wynosi maksymalnie 30 dni.
Limity dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie zależą od:
- liczby dzieci i członków rodziny, którzy wymagają opieki;
- liczby osób uprawnionych do tego zasiłku.
Zasiłek opiekuńczy 2021: Ile pieniędzy dostaniemy z zasiłku?
Wysokość zasiłku opiekuńczego na dziecko w wymiarze miesięcznym wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku (czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność wypłaty zasiłku).
Zasiełk opiekuńczy finansowany jest z funduszu ubezpieczeń społecznych (ZUS) nawet jeśli wypłaca go pracodawca. Niezbędne dokumenty musimy złożyć u swojego pracodawcy (w przypadku umowy o pracę) lub bezpośrednio do ZUS (np. osoby prowadzące działalność pozarolniczą).
Duże podwyżki cen prądu. Enea i Energa złożyły wnioski o zmi...
Bezpłatna pomoc prawna w Poznaniu. Gdzie i w jakiej sytuacji...