Dziś w Prokuraturze Krajowej w Szczecinie przesłuchania zatrzymanych działaczy PZPN. Cztery osoby zatrzymane

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Archiwum
Na polecenie Prokuratury Krajowej w Szczecinie, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek członka zarządu PZPN Jakuba T. oraz byłego sekretarza generalnego związku Macieja S. i dwie inne osoby. Dziś mają być przesłuchani.

Jest potwierdzenie ze strony CBA i prokuratury

- Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie na polecenie Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymali 4 osoby w związku ze sprawą dotyczącą m.in. podejrzenia wyrządzenia szkody w majątku Polskiego Związku Piłki Nożnej na kwotę co najmniej 1 miliona złotych.

Wśród zatrzymanych są członek zarządu PZPN Jakub T., były sekretarz generalny PZPN Maciej S., a także Iwona T. oraz Gabriela M., które pełniły funkcję udziałowców oraz prezesów spółki współpracującej z PZPN. Zatrzymani zostaną przewiezieni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie będą kontynuowane czynności - informuje CBA.

Trwają przesłuchania zatrzymanych. Nie wiadomo, czy dzisiaj się zakończą.

Sprawa to odprysk tzw. afery melioracyjnej związanej z korupcją w byłym zarządzie gospodarki wodnej w Szczecinie. Przy okazji tej sprawy prokuratorzy przyjrzeli się umowom sponsorskim.

- Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w śledztwie dotyczącym jednego z wątków tzw. afery melioracyjnej i wyrządzenia szkody PZPN w wysokości miliona złotych. Ponadto w trakcie czynności przeprowadzono przeszukania siedziby PZPN oraz 3 podmiotów gospodarczych - wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Zatrzymani to:

  • Maciej S. - były sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej,
  • Jakub T. - pełnomocnik OSTTAIR sp. z o.o. i faktycznie kontrolującego za pośrednictwem innych osób działalność OSTTAIR sp. z o.o., a zarazem członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej,
  • Iwona T. - żona Jakuba T.,
  • Gabriel M. była prezes zarządu OSTTAIR sp. z o.o.

- Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty. Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję co do konieczności stosowania środków zapobiegawczych - dodaje prokuratura.

Na decyzję ma czas do jutra (48 godzin od zatrzymania).
Spółkę OSTTAIR założył w 2013 r. Jakub T. razem z bratem. Miała zajmować się budową farm wiatrowych. Ale zmiany w prawie uniemożliwiły działalność. Firma nawiązała współpracę z PZPN. W 2014 r. Jakub T. miał przyprowadzić do związku firmę produkującą wodę mineralną, która była zainteresowana sponsorowaniem piłkarzy. Rok później doszło do podpisania umowy sponsorskiej. OSTTAIR za pośrednictwo dostała prowizję. Pod umową podpisany jest Maciej S., wtedy sekretarz generalny PZPN.
Akcja Centralnego Biura Antykorupcyjnego została przeprowadzona w Warszawie i Krakowie. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy podpisywaniu umowy z jednym ze sponsorów.
Według prokuratury PZPN na tej umowie miał stracić milion złotych, a część związanych z nią czynności i świadczeń miała charakter pozorny. Np. nie doszło do części spotkań, które według zabezpieczonych dokumentów miały się odbyć.

W ubiegłym roku pisał o tym Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej": "Wątpliwości śledczych budzi rola, jaką odgrywała przy tym podkarpacka spółka OSTTAIR, której współwłaścicielem był Jakub T., członek zarządu PZPN. Od początku głównym przedmiotem działalności tej firmy było wybudowanie farmy wiatrowej – projekt nie udał się do dziś. Mimo to zainkasowała ona wynagrodzenie, będące de facto prowizją – jak podejrzewają śledczy – za doprowadzenie do podpisania przez PZPN umowy sponsoringowej polskiej kadry piłkarskiej". I dalej: "W czerwcu 2018 roku T. sprzedał udziały w OSTTAIR. Ze spółki wycofała się też jego rodzina".

Jakub T. jest członkiem zarządu PZPN od 2012 roku (kadencja upływa w 2025 roku), natomiast wiceprezesem Cracovii nieprzerwanie od blisko 20 lat.

Według RMF FM, Jakuba T. zatrzymano w poniedziałek 21 listopada na lotnisku w podkrakowskich Balicach, skąd miał wylecieć na mundial do Kataru.

- Sprawę znamy jedynie z doniesień medialnych. Jesteśmy zaskoczeni, ale trudno nam na tym etapie udzielać jakiegokolwiek komentarza - powiedział nam Przemysław Staniek, rzecznik prasowy MKS Cracovia SSA.

Maciej S. był sekretarzem generalnym PZPN w czasie, gdy prezesem związku był Zbigniew Boniek. Po odejściu z PZPN został prezesem i jednym z udziałowców Kanału Sportowego, spółki, która transmituje swoje programy na kanale YouTube.

- Maciej Sawicki jest obecnie przesłuchiwany. Szanujemy pracę polskich służb, ale też jesteśmy przekonani o uczciwości Maćka i czekamy na rozstrzygnięcie sprawy. Temat nie dotyczy Kanału Sportowego i nie będziemy udzielać dalszych komentarzy - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Kanał Sportowy na Twitterze.

- Maciek? Uczciwy, porządny, kompetentny, profesjonalny, szczery, ambitny. Dla mnie to pomyłka"- skomentował w mediach społecznościowych były prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Obu zatrzymanym Prokuratura Krajowa ma postawić zarzuty we wtorek.

Działacze PZPN, z których wielu pod wodzą prezesa Cezarego Kuleszy przebywa na mistrzostwach świata w Katarze, nie zabrali jeszcze głosu. Także CBA na razie nie informuje oficjalnie o zatrzymaniach.

Przeszukania w biurach PZPN i lokalnych związków

Po raz pierwszy o sprawie tzw. afery melioracyjnej zrobiło się głośno przed dwoma laty. Wówczas agenci CBA weszli do siedziby PZPN i 16 lokalnych związków piłkarskich. W 2020 roku PZPN wystosował lakoniczny komunikat:

"W czwartek, 10 września br., w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie rozpoczęło się przeszukanie prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zgodnie z postanowieniem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Biuro PZPN zapewniło pełne wsparcie funkcjonariuszom CBA oraz przekazało wszystkie dokumenty określone w postanowieniach o kontroli. Mając na uwadze szybkie wyjaśnienie sprawy, PZPN gwarantuje pełną współpracę z CBA".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś w Prokuraturze Krajowej w Szczecinie przesłuchania zatrzymanych działaczy PZPN. Cztery osoby zatrzymane - Głos Szczeciński

Wróć na i.pl Portal i.pl