Według Księgi Rodzaju Bóg spuścił siarkę i ogień na Sodomę i Gomorę z powodu „niegodziwości” mieszkańców miast – całkowicie je unicestwiając.
Zdaniem wybitnego teologa, dr Johna Bergsmy, wykopaliska w Jordanii dowodzą, że jedna z najbardziej nieprawdopodobnych i dramatycznych historii opisanych w Biblii może być prawdziwa.
Co zniszczyło Sodomę?
Naukowe badania potwierdziły wcześniej, że miasto Sodoma naprawdę istniało.
Steven Collins, archeolog w Tall el-Hammam, opowiedział dr. Bergsmie o zdumiewających znaleziskach. Odkrył, że kawałki ceramiki znalezione na tym miejscu były szkliwem powstałym z ziaren piasku stopionych podczas wybuchu ładunku jądrowego.
Naukowcy już wcześniej znaleźli dowody na to, że starożytne miasto Tall el-Hammam w południowej dolinie Jordanu, niedaleko Sodomy zostało zniszczone w wyniku tajemniczej katastrofy.
Nie wybuch jądrowy, tylko...
Nie chodzi o wybuch jądrowy, ale o uderzenie potężnej asteroidy, która doprowadziła do powstania szkliwa, które powstało z topiącego się piasku.
Sól, jak się wydaje, pochodziła z piasku Morza Martwego, zasobnego w ten surowiec, który wyparował po uderzeniu „przybysza” z kosmosu.
- Sól została wyrzucona w powietrze z powodu wysokiego ciśnienia, które postało po potężnym uderzeniu asteroidy – powiedział Collins. - Być może było tak, że uderzenie częściowo uderzyło w Morze Martwe, które jest bogate w sól - dodał.
Doktor John Bergsma, profesor teologii na Uniwersytecie Franciszkańskim w Ohio, sugeruje, że takie wydarzenie odzwierciedla treść zawartą w Biblii. Przykłady takich zniszczeń zaobserwowano w Tall el-Hammam, a to, co odkryto, zmieniło spojrzenie Bergsmy na Stary Testament.
A może się myli?
Niektórzy archeolodzy zarzucają Collinsowi wyciąganie pochopnych wniosków bez wystarczających dowodów. Padają głosy, że
wydarzenie w Tall el-Hammam zainspirowało późniejsze legendy, takie jak Sodoma, czy zniszczenie Jerycha.
- To zmieniło moje spojrzenie na mapę Starego Testamentu, bo zwróciło mi uwagę na rzeczy, które brzmiały zbyt dziwacznie, aby mogły być historią… w rzeczywistości okazały się wydarzeniem historycznym - tłumaczy dr Bergsma.
lena
