Elżbieta II była pierwszym panującym brytyjskim monarchą, który odwiedził Australię. Podczas jednej z kilkudziesięciu wizyt na tym kontynencie - w 1986 roku - królowa wzięła udział w uroczystości otwarcia odrestaurowanego Queen Victoria Building w Sydney.
Budowla została wzniesiona pod koniec dziewiętnastego wieku z okazji diamentowego jubileuszu królowej Wiktorii. W połowie kolejnego stulecia budynek popadł w ruinę i planowano nawet jego rozbiórkę. Ostatecznie zdecydowano o jego remoncie.
Przesłanie do mieszkańców Sydney
Z okazji tej uroczystości brytyjska monarchini napisała tajny list do mieszkańców Sydney. Jak informuje News.com.au, załączyła do niego instrukcję dla burmistrza miasta o następującej treści: "W wybranym przez ciebie dniu w roku 2085, proszę otworzyć tę kopertę i przekazać mieszkańcom Sydney moje przesłanie do nich". Podpisała się po prostu "Elżbieta".
Z ustaleń mediów wynika, że treści przesłania królowej nie zna nawet jej osobisty personel. Odręczny list od tamtego czasu jest ukryty w kapsule czasu.
Królowa Elżbieta nie żyje
96-letnia królowa Elżbieta II zmarła na zamku Balmoral w czwartek po południu. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. Po jej śmierci nowym królem został jej najstarszy syn, Karol III.
W zaplanowanym na 19 września pogrzebie królowej ma wziąć udział około 500 zagranicznych osobistości. Obecność na uroczystości żałobnej potwierdziło wielu światowych przywódców, m.in. prezydent USA Joe Biden oraz prezydent Francji Emmanuel Macron. Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Na ostatnie pożegnanie monarchini Wielka Brytania nie zaprosiła przedstawicieli trzech państw: Rosji, Białorusi i Birmy.
Pogrzeb Elżbiety II będzie największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Szacuje się, że może go obejrzeć około 4,1 mld osób, czyli połowa światowej populacji.
yahoo.com, PAP

lena