Erupcja wulkanu w Indonezji
W zachodniej części Indonezji doszło w niedzielę do erupcji wulkanu Marapi na wyspie Sumatra. Według Hendry Gunawan, dyrektor indonezyjskiego Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych, dym z popiołem z góry Marapi na Sumatrze zaobserwowano 3000 metrów nad szczytem.
"Zaobserwowano słup popiołu w kolorze szarym, z dużą intensywnością, pochyloną w kierunku wschodnim" – powiedział Gunawan w oświadczeniu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Dodał, że wciąż "erupcja trwa". Władze nałożyły strefę zamkniętą wokół krateru Marapi w związku z trzecim najwyższym poziomem alarmowym w czterostopniowym systemie w Indonezji.
"Społecznościom zamieszkującym okolice wulkanu Marapi i turystom nie wolno wędrować po wulkanie Marapi w promieniu trzech kilometrów od jego krateru/szczytu" – dodał Gunawan.
Ahmad Rifandi, pracownik stacji monitorującej Marapi, powiedział AFP, że po erupcji zaobserwowano deszcz popiołu, który dotarł do Bukittinggi - trzeciego co do wielkości największego miasta na zachodniej Sumatrze, liczącego ponad 100 tys. mieszkańców.
"Mamy nadzieję, że osoby aktywne w okolicach góry Marapi będą nosić kapelusze, okulary i maski" - przekazał.
Jak na razie nie stwierdzono żadnych ofiar i strat.
Przebudzenie Góry Ognia
Góra Merapi oznacza w tłumaczeniu "Górę Ognia" i jest najbardziej aktywnym wulkanem na Sumatrze.
Archipelag indonezyjski położony jest na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, gdzie stykanie się płyt kontynentalnych powoduje wysoką aktywność wulkaniczną i sejsmiczną. W całej Indonezji jest natomiast blisko 130 aktywnych wulkanów.
Góra Murapi mierzy 2891 metrów nad poziomem morza.