Ewa Wanat zmarła w środę, 13 grudnia, w szpitalu niedaleko Berlina. Już w czwartek późnym wieczorem na jej konto na Facebooku trafił film, na którym dziennikarka pożegnała się z przyjaciółmi i obserwatorami. Nagranie zostało opublikowane przez jej siostrę, Joannę.
– Moi drodzy znajomi i przyjaciele, nagrywam wam filmik, który kręci moja siostra. Chcę tylko powiedzieć, że dostałam diagnozę - rak trzustki już na bardzo zaawansowanym etapie, nieoperacyjnym. Chyba dość szybko skończę tę opowieść, ponieważ jest mi bardzo ciężko mówić. Głównie fizycznie, bo układam sobie w myślach różne przemówienia, ale niestety nie byłam w stanie ich zapisać, jak mi przychodziły do głowy. Teraz jestem na ostatnim etapie, na oddziale paliatywnym w szpitalu za Belinem i bardzo chciałam wam wszystkim powiedzieć, tym, którzy obdarzyliście mnie swoim zainteresowaniem i sympatią, i również krytyką, dającą kopa do tego, by szperać, szukać, pracować i pisać. To są rzeczy nie do przecenienia – przekazała na nagraniu dziennikarka.
– Wiem, że to już niedługo, nie mogę czekać, żeby tych parę słów powiedzieć. Chciałabym, żebyście wiedzieli, że bardzo dużo dały mi spotkania z wami, i w Radio TOK FM, i te w trakcie raka, kiedy właściwie przestałam się komunikować z internautami... Chciałam wam za wszystko podziękować. Dziękuję za to, że byliście i że mogłam być z wami. Do zobaczenia – dodała Ewa Wanat.
Dziennikarka ostatnie lata życia spędziła w Berlinie
Ewa Wanat pełniła funkcję redaktor naczelnej Tok FM w latach 2003-2012, w latach 2013-2015 kierowała Polskim Radiem RDC. W latach 90. zaczynała w Radiu S Poznań, pisała do lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej". Od 1994 współpracowała z TVP Poznań, tworzyła też reportaże dla ogólnopolskich anten TVP. W latach 90. związana również była z Telewizją WTK oraz Radiem Plus w Poznaniu.
Ostatnio mieszkała w Berlinie i pisała książki. Za "Deutsche nasz. Reportaże berlińskie" (2018 r.), o tym, jak Niemcy radzą sobie z problemem migracji, dostała nagrodę im. Beaty Pawlak przyznawaną przez Fundację im. Batorego. Została też odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działanie na rzecz rozwoju wolnych mediów w Polsce. Ewa Wanat miała 61 lat.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl