Jacek Czaplewski
Liga hiszpańska. Ledwie FC Barcelona rozpoczęła 2024 rok, a już ma dla fanów dwie fatalne informacje. Przed upływem kwadransa w meczu z Las Palmas straciła kontuzjowanego Joao Cancelo. Zaraz potem bramkę dla rywali strzelił Munir. Odpowiedzieć udało się dopiero po przerwie. Zwycięstwo zostało wyszarpane dopiero w doliczonym czasie - po rzucie karnym.

La Liga. Mecz Las Palmas - FC Barcelona 1:2

To była chwila, która wstrząsnęła Barceloną. Utykający Joao Cancelo prędko poprosił o zmianę. Gdy opuścił murawę, od razu padła bramka dla Las Palmas. Zmiennik Andreas Christensen nie potrafił założyć pułapki ofsajdowej, zaś wracający do pola karnego Ronald Araujo upilnować Munira. To była dopiero 12 minuta spotkania.

Barcelonę ograli jej dwaj byli piłkarze: Munir El Haddadi i asystujący mu Sandro Ramirez. Potem w 28 minucie ten drugi sam mógł trafić do siatki, ale tylko obił prawy słupek.

Do 30 minuty Barcelona nie oddała ani jednego strzału, podczas gdy Las Palmas udało się sześć razy. Dopiero w 56 minucie Barcelona doprowadziła do remisu, kiedy okazję wykorzystał Ferran Torres. Przypadkową asystę drugiego stopnia zapisał Robert Lewandowski.

Decyzją Xaviego w ataku wybiegł Robert Lewandowski wspierany ze skrzydeł nie przez Joao Felixa, lecz Ferrana Torresa i Raphinhę. Drugi z Brazylijczyków, pozyskany pod koniec roku Vitor Roque, zaczął mecz na ławce rezerwowych. Wszedł w 78 minucie.

Według wirtualnej tabeli, po straconej bramce z Las Palmas strata Barcelony do Realu Madryt urosła do dziesięciu punktów, po czym zmalała do ośmiu. Pretendent do tytułu w środę potrafił ograć RCD Mallorca (1:0) mimo dużych problemów.

Lewandowski nie dotrwał do ostatniego gwizdka. Został zmieniony w 72 minucie. Nim zszedł, jeden z rywali otrzymał kartkę za faul na nim.

Las Palmas - FC Barcelona 1:2 (1:0)

Bramki: Munir 12' - Ferran Torres 56', Ilkay Gündogan 92' (k.)
Czerwona kartka: Daley Sinkgraven 91' (za popchnięcie rywala w polu karnym)
Żółte kartki: A. Suarez, Coco, J. Munoz, Cardona, Rodriguez - S. Roberto, Xavi (poza boiskiem), L. Yamal

FC Barcelona: Iaaki Pena - Joao Cancelo (11' Andreas Christensen), Ronald Araujo, Jules Kounde, Alejandro Balde - Ilkay Gündogan, Frenkie De Jong, Sergi Roberto (79' Fermin Lopez) - Raphinha (72' Lamine Yamal), Ferran Torres (78' Vitor Roque), Robert Lewandowski (72' Joao Felix).