Fentanyl to prawdziwa zmora w USA. Niestety jest też coraz popularniejszy w Europie. Czy nasze służby są na to gotowe?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Fentanyl to prawdziwa zmora w USA. Niestety jest też coraz popularniejszy w Europie
Fentanyl to prawdziwa zmora w USA. Niestety jest też coraz popularniejszy w Europie PATRICK T. FALLON/AFP/East News
W Stanach Zjednoczonych fentanyl zabija kilkadziesiąt osób rocznie. Europa, w tym Polska, były odporne na zagrożenie ze strony syntetycznego leku i narkotyku. Ale czas spokoju się kończy.

Na początek ruszył w Polsce system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu. Nie jest tajemnicą, że w systemie elektronicznego wystawiania recept, który wprowadzono podczas pandemii, były nieszczelności.

Od poniedziałku ma działać system monitorowania wystawiania recept na opioidy, w tym fentanyl. Resort zdrowia zapewnia, że będzie prowadzony na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych, a dane pacjenta nie będą nigdzie przekazywane. To jeden ze sposobów walki z lekiem, który okazał się groźnym narkotykiem.

Sto razi silniejszy od morfiny

O sile fentanylu niech świadczy fakt, że jest to najsilniejszy lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Jest sto razy silniejszy od morfiny. Jest też używany jako narkotyk. Dlatego dużą robotę muszą teraz wykonać policjanci i pogranicznicy. Wszystko po to, by nie było takich dramatów, jak w Żurominie na Mazowszu, gdzie od początku roku zmarło po zażyciu fentanylu pięć młodych osób.
Od początku 2022 r. do kwietnia 2024 r. służby zabezpieczyły 252 gramów fentanylu i jego pochodnych.

Lewe recepty, kradzież i przemyt

Nielegalny fentanyl trafia na rynek dzięki fałszywym receptom, kradzieży i przemytowi. Dlatego konieczna jest współpraca naszych służb ze służbami państw europejskich. Eksperci ds. polityki narkotykowej są zgodni: w Europie nie było kryzysu fentanylowego – przynajmniej do teraz. w 2022 r. fentanyl zsyntetyzowano w Belgii około 1960 r. Stosuje się w chirurgii i leczeniu przewlekłych, bolesnych chorób. W USA nieuregulowany i wydawany na receptę fentanyl stał się silnie uzależniającym i niebezpiecznym nielegalnym narkotykiem.

Corocznie zabija około 70 tys. ludzi. W Europie umiera co roku około 150 osób. Ale na horyzoncie widać zagrożenie dla Europy i naszego kraju. Rządy europejskie niepokoją się, że fentanyl opanuje kontynent i pogrąży go w kryzysie na wzór amerykański.
Większość z około 1 miliona europejskich konsumentów nielegalnych opioidów zażywa heroinę. Jak dotąd prawie całość dostaw pochodziła z Afganistanu. Jednak od kwietnia 2022 r. talibowie zakazali „uprawy maku i wszelkich rodzajów narkotyków”, co może sprawić, że przestępcy albo zaczną dostarczać heroinę zmieszaną z innymi syntetycznymi opioidami, takimi jak fentanyl, albo całkowicie zastąpią ją fentanylem.

Europa śladami USA?

Doświadczenia USA ilustruje, jak tańszy i łatwo dostępny syntetyczny opioid może zastąpić heroinę. To grozi Europie. Włoskie służby odkryły, że kalabryjska „Ndrangheta”, testuje rynek fentanylu na kontynencie. Problemem jest to, że Europa posiada potencjał laboratoryjny do produkcji narkotyków syntetycznych. Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), podało że w 2021 r. służby zlikwidowały 434 laboratoria produkujące narkotyki syntetyczne.

„Szczerze mówiąc, nie widzę, jak moglibyśmy tego uniknąć w Europie. Nie rozumiem, dlaczego siatki przestępcze miałyby unikać sprzedaży fentanylu” – mówił Pierre Lapaque, z Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pikuś
"kilkadziesiąt osób rocznie." Tyle szanowny redaktorze to sie wykańcza w USraelu chyba NA GODZINĘ szanowny panie.
g
gosc
Powszechny liberalizm skutkuje takimi sytuacjami
Wróć na i.pl Portal i.pl