Śląsk: dwóch zakonników odpowie za seksualne wykorzystanie dziewczynki
Akt oskarżenia dotyczy dwóch duchownych, w tym byłego kapelana Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD). Poszkodowana to ta sama osoba, kobieta po latach złożyła zawiadomienie, a do samych czynów miało dochodzić w 2009 roku przez jednego, a w latach 2011 i 2012 i później - przez drugiego.
Jedno z tych przestępstw, opisane w art. 200 par 1 Kodeksu karnego, zagrożone jest karą do 12 lat pozbawienia wolności, natomiast drugie (art. 199 par. 3 kk) - do 5 lat.
Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego Katowice-Zachód. Wiadomo, że zakonnicy nie przyznali się do molestowania, zostali objęci dozorem, nie mogą też prowadzić żadnych zajęć z dziećmi.
Do sprawy odniósł się o. Dydak K. Rycyk OFM prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, z Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (w Katowicach-Panewnikach). Jak się wyraził, zakon ma wiedzę o akcie oskarżenia przeciwko zakonnikom, którzy zostali oskarżeni o czyny zabronione na szkodę "osób zależnych lub osób małoletnich",
Przyznał, że zakon wiedział o toczącym się w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach postępowaniu. Złożył je – przypomnijmy - na początku września 2019 roku delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży Archidiecezji Katowickiej, ks. Łukasza Płaszewski (to do niego zgłosiła się kobieta informując, że jeden z zakonników molestował ją w 2009 roku w szpitalu, gdzie był kapelanem, a drugi duchowny, któremu się ze wszystkiego zwierzyła, molestował ją kilka lat później – red.)
- Mając na uwadze najpierw dobro osób trzecich oraz kierując się tym, że konieczne jest rzetelne wyjaśnienie niniejszej sprawy zarząd prowincji od momentu otrzymania informacji o zgłoszeniu, tj. od września 2019 roku, ściśle współpracuje z organami państwowymi oraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży Archidiecezji Katowickiej. Obaj zakonnicy zostali odsunięci od pełnionych obowiązków, a przede wszystkim od możliwości kontaktu z małoletnimi – zapewnił o. Dydak.
Dalej czytamy w komunikacie, że Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych nie jest stroną postępowania sądowego.
- Z uwagi na chronione prawem postępowanie procesowe jakichkolwiek informacji możemy udzielić tylko za wiedzą i zgodą sądu. Wszelkie zapytania należy kierować do sądu – dodaje.
Odpowiedzialność karna dwóch zakonników to jedno, a jak przebiega postępowanie kanoniczne?
- Postępowanie kanoniczne w omawianej sprawie jest wstrzymane do czasu zakończenia państwowego postępowania karnego. Jest to zgodne z wytycznymi zawartymi w instrukcji KEP (Konferencji Episkopatu Polski).
