Francuski specjalista ostrzega: kraj stracił kontrolę nad pandemią, lawinowo przybywa zakażeń koronawirusem

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
We Francji padł rekord zakażeń koronawirusem, 52 tysiące przypadków w ciągu doby. Zdaniem niektórych specjalistów nie obejdzie się bez blokady kraju.

Francuski specjalista ostrzega: kraj stracił kontrolę nad epidemią po tym, jak zgłoszono 52 tys. nowych przypadków koronawirusa, a kraje Europy wprowadzają kolejne ograniczenia, by spowolnić rozprzestrzeniania się zarazy.

Dr Jean-François Delfraissy, szef rady naukowej, która doradza rządowi Francji w sprawie wirusa, twierdzi, że kraj jest w bardzo trudnej, wręcz krytycznej sytuacji.

- Prawdopodobnie każdego dnia pojawia się ponad 50 tys. nowych zakażeń. Nasze szacunki są bliższe 100 tysiącom - mówił Delfraissy radiu RTL.

Francja najbardziej doświadcza teraz pandemii. Ogłosiła stan wyjątkowy na początku miesiąca i od września nakłada kolejne ograniczenia, by zmniejszyć presję na szpitale, w których pacjenci z COVID-19 zajmują połowę łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Dr Eric Caumes, szef oddziału zakażeń w paryskim szpitalu Pitie-Salpetriere, jest zdania, że w kraju znów powinien zostać ogłoszony lockdown.

- Straciliśmy kontrolę nad epidemią i to nie wczoraj - mówił na antenie Franceinfo. - Straciliśmy ją już kilka tygodni temu.

W tej sytuacji wielu dziwi zróżnicowany sposób walki z pandemią w tym kraju. Poszczególne regiony, departamenty różnią się, jeśli chodzi o rodzaj obostrzeń. W Lyonie od kilku tygodni zamknięte są siłownie i baseny. Z kolei w Nantes są one czynne na okrągło, dzień i noc.

W Bordeaux można grać w piłkę na hali, mieszkańcy z Tuluzy mogą z kolei o tym jedynie pomarzyć. Dziś 54 departamenty objęte są we Francji godziną policyjną, co oznacza, że większość Francuzów powinna między 21 a 6 rano przebywać w domach. I tak ma być przez półtora miesiąca.

Problem ma cała Europa, liczba śmiertelnych ofiar wirusa przekroczyła 250 tys., według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

W tej sytuacji wysoki rangą urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia mówi, że można by uniknąć krajowych blokad, jeśli ludzie będą skłonni do poświęceń.

Maria Van Kerkhove, szef techniczny WHO ds. COVID-19, powiedziała, że ​​ma nadzieję, iż kraje użyją innych narzędzi do zatrzymania transmisji, w tym wzmocnienia systemów nadzoru, testowania i śledzenia kontaktów z zakażonymi.

- Możemy uniknąć blokad w poszczególnych krajach – twierdzi Van Kerkhove.

Dodała, że ​​ludzie powinni brać odpowiedzialność za codzienne decyzje, takie jak ta, czy chodzić do zatłoczonych miejsc, unikać zamkniętych pomieszczeń i odkładać spotkania towarzyskie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl