Będą protesty większe niż podczas rządów PO i PSL?
W maju 2021 roku przedstawiciele rządu oraz związków zawodowych podpisali umowę społeczną dotyczącą transformacji górnictwa. Według jej zapisów odchodzenie od wydobycia węgla w Polsce ma potrwać do 2049 roku. Według związkowców umowa nie jest realizowana przez rząd.
W związku z tym 13 grudnia górnicy wysłali list do ministra Jacka Sasina. Informują w nim, że jeżeli rządzący nie podejmą w najbliższych dniach rozmów w tej sprawie, przystąpią do ostrych akcji protestacyjno-strajkowych.
- Niepodjęcie rozmów przez rząd do 21 stycznia br. odbierzemy jako jednostronne złamanie umowy społecznej, co poskutkuje rozpoczęciem w woj. śląskim akcji protestacyjno-strajkowych o skali większe niż za czasów rządów koalicji PO-PSL - czytamy w piśmie podpisanym przez przedstawicieli NSZZ "Solidarność", WZZ "Sierpień 80", ZZG w Polsce, PZZ "Kadra", NSZZ "Solidarność 80" i ZZPD.
Górnicy od tygodni alarmują, że umowa społeczna jest w powijakach. Przede wszystkim nie została jeszcze notyfikowana w Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach nie było negocjacji w tej sprawie. Jeżeli okaże się, że stosowna ustawa nie będzie mogła zostać wprowadzona w życie, to - jak podkreślają związkowcy - spółkom górniczym będzie groziła upadłość.
Górnicy boją się wcześniejszej likwidacji kopalń
Jak wynika z ostatnich doniesień Ministerstwo Aktywów Państwowych miało zobowiązać zarządy spółek górniczych do przygotowania planów skrócenia żywotności kopalń o kilka lub nawet kilkanaście lat. Według informacji docierających do związkowców PGG, polecenie takie miały otrzymać wszystkie spółki węglowe, a więc PGG, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.
Górnicy obawiają się, że kopalnie zostaną zlikwidowane wcześniej niż w 2049 roku, o czym również zamierzają rozmawiać ze stroną rządową.
- Wzywany stronę rządową do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów, które nie tylko doprowadzą do uzyskania gwarancji realizacji zapisów podpisanej w 2021 roku umowy społecznej, ale też do jej nowelizacji - czytamy w piśmie związkowców.
Więcej na temat skrócenia żywotności kopalń pisaliśmy TUTAJ.
Nie przeocz
- Nauczyciele przeżywają dramat przez prace, które spędzają im sen z powiek
- Masz takie monety w domu? Są warte gigantyczne pieniądze! Jak wiele dokładnie?
- Nie jedzcie tego! Biedronka, Lidl i IKEA usuwają żywność z toksyczną substancją
- Takie emerytury wypłaca teraz ZUS. Zobacz zmiany w stawkach od nowego roku
Musisz to wiedzieć
