Informację o śmierci artysty przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego.
„Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego” – przekazano na oficjalnym profilu teatru na Facebooku.
W obszernym wpisie poświęconym zmarłemu podkreślono, że to za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier.
„W czasie swojej pracy w Teatrze Śląskim na katowickiej scenie wyreżyserował ‘Polterabend’ (2008) wg tekstu S. Mutza oraz dwa tytuły Szekspira: ‘Poskromienie złośnicy’ (2009) i ‘Wszystko dobre, co się dobrze kończy’ (2010). Jego ostatnim przedstawieniem w Teatrze Śląskim była ‘Sztuka’ Yasminy Rezy na Scenie w Malarni (2017), która do teraz jest w repertuarze” – czytamy.
Tadeusz Bradecki urodził się 2 stycznia 1955 roku w Zabrzu. Był absolwentem wydziałów aktorskiego i reżyserii dramatu w krakowskiej PWST.
Miał na swoim koncie role w produkcjach kina moralnego niepokoju lat 70. XX wieku - m.in. Krzysztofa Kieślowskiego („Amator”, „Bez końca”), Krzysztofa Zanussiego („Constans”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”), a także Andrzeja Wajdy („Z biegiem lat, z biegiem dni...”).
Szerszej publiczności znany jest dzięki występom w „Czasie honoru”, „Jan Paweł II”, czy „Karol – człowiek, który został papieżem”.
W 2013 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
