Gruzja idzie w ślady Rosji? Nowa ustawa wzbudza międzynarodowe kontrowersje

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Ustawa o „agentach zagranicznych” wywołała protesty w Gruzji
Ustawa o „agentach zagranicznych” wywołała protesty w Gruzji Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Gruziński parlament przyjął w pierwszym czytaniu ustawę o „agentach zagranicznych”, która przypomina rozwiązania funkcjonujące w Rosji. Decyzja spotkała się protestami przed gmachem parlamentu. W odpowiedzi gruzińska policja użyła gazu łzawiącego i granatów ogłuszających w celu rozbicia demonstracji. Przeprowadzane są także aresztowania.

Gruzja idzie w ślady Rosji?

Projekt zmian prawnych, zainicjowany przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, nakłada na wszystkie organizacje, które otrzymują ponad 20 proc. swoich funduszy z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako „zagraniczni agenci”. Podmioty nie stosujące się do tych przepisów będą musiały liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi.

Decyzja gruzińskiego parlamentu spotkała się również z krytyką ze strony Unii Europejskiej. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że przyjęta przez parlament Gruzji ustawa o „agentach zagranicznych” jest „bardzo złym rozwiązaniem” dla tego kraju i może poważnie wpłynąć na jego relacje z Unią Europejską.

W opinii wielu obserwatorów uchwalenie tej ustawy, zainicjowanej przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, stanowi autorytarny zwrot w polityce władz w Tbilisi.

Prezydent zapowiedziała weto ustawy

Gruziński rząd broni nowej ustawy, podkreślając, że „spełnia ona europejskie i światowe standardy”. Jak podkreślił we wtorek premier kraju Irakli Garibaszwili, celem regulacji jest wyeliminowanie szkodliwej ingerencji państw trzecich w wewnętrzne sprawy Gruzji.

Prezydent Salome Zurabiszwili, która w 2018 roku została wybrana na urząd głowy państwa jako kandydatka Gruzińskiego Marzenia, zapowiedziała, że zawetuje ustawę. W jej opinii nowe regulacje stawiają pod znakiem zapytania szanse Gruzji na przystąpienie do Unii Europejskiej. Weto Zurabiszwili może jednak zostać uchylone przez parlament - zaznaczył Reuters.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl