Horrendalne ceny warzyw i owoców w Europie. Niektóre kraje wprowadziły limity sprzedaży!

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
W całej Europie odnotowano ogromny wzrost cen warzyw i owoców
W całej Europie odnotowano ogromny wzrost cen warzyw i owoców pixabay
W całej Europie odnotowano ogromny wzrost cen warzyw i owoców. W niektórych krajach grożą ich braki. Sklepy mają nietypowe sposoby, aby walczyć z ewentualnymi niedoborami.

Horrendalne ceny warzyw i owoców w Europie. Kraje wprowadzają limity

Niedobór warzyw i owoców dotknął Wielką Brytanię. Cztery brytyjskie sieci supermarketów wprowadziły ograniczenia w sprzedaży niektórych owoców i warzyw. W sieci Asda jedna osoba mogła kupić maksymalnie po trzy sztuki pomidorów, ogórków, papryki, sałaty, brokułów, kalafiora oraz trzy opakowania malin, zaś w Morrisons restrykcje dotyczyły ogórków, pomidorów, sałaty i papryki - po dwie sztuki na klienta. Na podobny krok zdecydowały się Aldi i Tesco - w obu ograniczono sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki do trzech sztuk na osobę.

Niedobory w Wielkiej Brytanii są głównie wynikiem ekstremalnych zjawisk pogodowych - wyjątkowo niskich temperatur w południowej Hiszpanii i powodzi w Maroku, skąd produkty są przeważnie importowane - co wypłynęło na zbiory, a także wysokie ceny energii, które spowodowały ograniczenie produkcji w szklarniach.

Hiszpania – duży wzrost cen

Na problem kosztów zwraca również uwagę hiszpański dziennik „El Mundo”, warzywa są bowiem uprawiane w szklarniach zasilanych gazem, a rolnicy oszczędzają energię ze względu na rosnące koszty. Do tego rzeczywiście doszły niekorzystne warunki klimatyczne w rolniczej południowej Hiszpanii - ciepły początek zimy i mroźne ostatnie tygodnie, co spowodowało wzrost cen u źródła. W prowincji Almeria sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki spadła o 21-25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

"Obecnie zaopatrzenie w świeże owoce i warzywa w Niemczech jest zabezpieczone" - zapewniała z kolei rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa gazecie "Rheinische Post" w kontekście pustych półek w Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, jak sama przyznała, niektóre owoce i warzywa znacznie zdrożały, w tym pomidory, papryka, ogórki, jak również mandarynki i klementynki. Powodem „niedoboru podaży” według ministerstw jest przede wszystkim chłodna pogoda na głównych obszarach upraw we Włoszech i Hiszpanii, ale także ograniczona ilość zbiorów w Maroku i Turcji.

Niemcy zaniepokojeni cenami ogórków

Klienci w Niemczech skarżą się szczególnie na ceny ogórków. Federalny Urząd Statystyczny w podsumowaniu ubiegłego roku stwierdził, że konsumenci musieli w 2022 r. zapłacić za warzywa o 10,7 proc. więcej niż rok wcześniej, a szczególnie mocno podrożały ogórki (o 26,2 proc.) i pomidory (o 16,9 proc.).

W Szwecji podrożały zwłaszcza pory

W Szwecji media donosiły, że w tym roku po raz pierwszy doszło do sytuacji, że w miejscowościach przygranicznych to Szwedzi kupowali warzywa w Norwegii, a nie odwrotnie, jak ma to zwykle miejsce, z uwagi na wyższe ceny norweskiej żywności.

Według statystyk Szwedzkiego Urzędu Statystycznego tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny porów wzrosły o 37 proc., ogórków o 14 proc., a pomidorów oraz marchwi o 11 proc. Eksperci przekonują, że jest to spowodowane pogodą na południu Europy oraz w Maroku, skąd do zimnej Skandynawii sprowadzane są warzywa oraz owoce, a dodatkowo część szwedzkich
producentów zrezygnowała lub ograniczyła uprawy szklarniowe z uwagi na wysokie ceny energii.

Holandia narzeka na ceny kalafiorów

Także w Holandii ceny warzyw i owoców gwałtownie wzrosły. Znaczna część warzyw takich jak kalafiory, brokuły, sałaty, pomidory pochodzi o tej porze roku z Hiszpanii, gdzie zbiory są mniejsze niż zakładano. Prowadzi to do cen wyższych o 25 do 50 proc. - według stowarzyszenia branżowego GroentenFruit Huis. Z tego powodu niektóre sklepy ustaliły limit maksymalnie dwóch papryk na klienta.

Rosnące koszty energii zmusiły holenderskich hodowców pomidorów, którzy uprawiają rośliny pod lampami, do wyłączenia ponad 90 proc. z nich tej zimy. Jednak według grupy branżowej Glastuinbouw Nederland, lepsza pogoda, dłuższe godziny dzienne i niższe ceny energii pozwoliły holenderskim szklarniom wznowić pełną działalność przed zbiorami w przyszłym miesiącu. To powinno złagodzić deficyt, który opróżnia półki supermarketów w całej Europie.

Horrendalne ceny na Węgrzech

Na Węgrzech wzrost cen owoców i warzyw w ostatnim czasie związany jest z najwyższą od prawie 30 lat inflacją (od listopada najwyższą w UE). W lutym wskaźnik inflacji wyniósł 25,4 proc., przy czym ceny żywności w porównaniu z lutym 2022 r. wzrosły o 43,3 proc. Szacuje się, że z powodu cen Węgrzy jedzą 10-15 proc. mniej owoców i warzyw niż w ubiegłym roku.

Pomimo że obniżono podatek VAT na niektóre produkty spożywcze, to na owoce i warzywa wciąż obowiązuje 27-procentowa stawka. Sprawia to, że prawie wszystkie owoce i warzywa są droższe niż w krajach sąsiednich. Jak donosi portal Telex, w sieci marketów Spar cena sałatki owocowej (jagoda i truskawka) kosztowała 16,4 tys. forintów (ok. 203 zł) za kilogram.

Portugalia wskazuje winnego

W Portugalii eksperci ds. handlu przyznają, że głównym powodem wzrostu cen warzyw i owoców był wybuch wojny na Ukrainie, który doprowadził do zwiększenia inflacji. „Jeśli porównamy wartość cen warzyw i owoców z 23 lutego 2022 r., czyli w przededniu wojny na Ukrainie, z cenami z 1 marca 2023 r. to zobaczymy, że średni koszyk tych produktów zwiększył swą wartość o 34,1 proc.” - szacuje organizacja obrony konsumentów Deco Proteste.

Wśród sprzedawanych w portugalskich sklepach warzyw i owoców największy wzrost cen zanotowano w przypadku pomidorów. Ich cena w porównaniu do minionego roku wzrosła o ponad 100 proc. Maria Silva, współwłaścicielka gospodarstwa produkcyjno-rolnego pod Castelo Branco, powiedziała PAP na wschodzie kraju, wysoka cena pomidorów to m.in. efekt wzrostu kosztów energii, wody oraz siły roboczej.

Słowacja narzeka na „kryzys cebulowy”

W Czechach ceny hurtowe warzyw importowanych w Czechach wzrosły w pierwszych tygodniach 2023 r. o kilkadziesiąt procent - wynika z danych Państwowego Funduszu Interwencji Rolnej. Według Unii Warzywnej Czech i Moraw (ZUCzM) wzrost cen papryki, pomidorów i ogórków, który znacznie przyspieszył na początku br., jest związany z sytuacją na rynku europejskim.

W Słowacji zaczyna brakować cebuli. Rolnicy sądzą, że „kryzys cebulowy”, połączony z wyższymi cenami, potrwa do nowych zbiorów. Ceny na cebule wzrosły rok do roku o 20 proc. Według słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK) niedobór warzyw, w tym cebuli, wynika z napięć geopolitycznych i niekorzystnej pogody związanej z powodziami w Pakistanie, przymrozkami w Azji Środkowej i suszą w Afryce Północnej. Rekordowo wysokie ceny na Słowacji notowane w przypadku papryki. Niektóre gatunki kosztują 7 euro za kilogram (33 złotych).

Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w lutym w Estonii o 17,6 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 r., za co odpowiadają przede wszystkim skoki cen żywności. Ceny cebuli wzrosły w tym okresie o 59 proc., pomidorów i kapusty – 17 proc., marchwi – niecałe 20 proc., a jabłek – 23 proc. w przypadku odmian rodzimych i 10 proc. w przypadku owoców importowanych. Jako przyczynę wzrostu cen – w tym owoców i warzyw – podaje się wzrost cen energii, które zaczynają obecnie powoli spadać.

Na Łotwie ceny owoców w styczniu wzrosły o 20 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, a ceny warzyw o 13,4 proc. Największy wzrost dotyczy ziemniaków, które podrożały o 50 proc. Jako przyczynę podaje się również słabe zbiory.

We Włoszech w drugiej części 2022 r. zanotowano podwyżki cen warzyw i owoców sięgające średnio kilkunastu procent, co wynikało ze znacznego wzrostu cen energii. Na początku tego roku wraz z obniżeniem cen prądu i gazu, zanotowano także spadek inflacji z ponad 11,5 proc. do 10 proc. - podał pod koniec lutego Instytut Statystyczny Istat. Notuje się ostatnio również stopniowe obniżenie cen warzyw i owoców. Według rolniczego związku Coldiretti ceny te, do niedawna uważane wręcz za rekordowe, spadły na razie nieznacznie.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 39

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
19 marca, 11:14, Patryk:

Kaczyński odpowiedz jak tu teraz zakisić ogóra?

19 marca, 17:21, Gość:

kup sobie koze

Słuszna rada. Ale Kaczyński ma kotkę. Będzie wiedział?

G
Gość
19 marca, 11:14, Patryk:

Kaczyński odpowiedz jak tu teraz zakisić ogóra?

kup sobie koze

G
Gość
19 marca, 12:59, kierowca:

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Średnia krajowa w tych latach brutto !

1-2014 r -3800 PLN

2-2022 r-6360 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 690 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 978 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Najniższe wynagrodzenie w tych latach brutto !

1-2014 r -1680 PLN

2-2022 r-3010 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 305 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 463 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

teraz też jest lepiej z węglem bo za tuska za jedna pensję mogliśmy kupić 3-4tony a za zlodzieja z Żoliborza 1-2 tony za gaz i prąd wydawaliśmy jakieś 10% pensji,teraz 25% na zywnosc starczało nam 30% pensji,teraz 59% jest mało,podobnie jest z lekami ,ale ważne że Niemcy nam zazdroszczą prawda pisokomuszy [wulgaryzm]? Słusznie ze konfident z Żoliborza trzyma cię na łańcuchu jak kundla bo taka funkcję pełnisz przygłupie,twój tatuś był pachołkiem czerwonych z PZPR,ty jesteś pachołkiem złodziei z PiS i twoje potomstwo też wychowasz na pachołków.

G
Gość
19 marca, 12:59, kierowca:

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Średnia krajowa w tych latach brutto !

1-2014 r -3800 PLN

2-2022 r-6360 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 690 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 978 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Najniższe wynagrodzenie w tych latach brutto !

1-2014 r -1680 PLN

2-2022 r-3010 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 305 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 463 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

W tvpis ci to powiedzieli, to by się zgadzało bo tv dla idiotów.

G
Gość
19 marca, 12:59, kierowca:

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Średnia krajowa w tych latach brutto !

1-2014 r -3800 PLN

2-2022 r-6360 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 690 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 978 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Najniższe wynagrodzenie w tych latach brutto !

1-2014 r -1680 PLN

2-2022 r-3010 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 305 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 463 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

I jeszcze euro po 3 zł jak ogłosił komuch żoliborski prawda ? Głupi czerwony pacholku te kłamstwa opowiadaj podobnym sobie przygłupie,będą to łykać złodziejska miernoto.

R
Rada dla komucha
19 marca, 12:59, kierowca:

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Średnia krajowa w tych latach brutto !

1-2014 r -3800 PLN

2-2022 r-6360 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 690 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 978 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Najniższe wynagrodzenie w tych latach brutto !

1-2014 r -1680 PLN

2-2022 r-3010 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 305 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 463 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

Lizesz jak każdy komuch PiDoUBecki trolu,za złodzieja Kaczyńskiego możemy kupić o wiele mnie niż za tuska i to da fakty a nie propaganda PiSoUBecka gnido. No chyba że jesteś jednym z tych złodziei który komusza świnia z Żoliborza bo zapewnia bezkarność! A teraz wracaj na smycz i liż dalej odbyt tej komuszej świni skundlony niewolniku.

G
Gość
Kolejny sukces PiS ,ale ważne że w tvpis powiedzą że Niemcy nam zazdroszczą i moich zadowolony.
G
Gość
19 marca, 12:59, kierowca:

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Średnia krajowa w tych latach brutto !

1-2014 r -3800 PLN

2-2022 r-6360 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 690 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 978 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Najniższe wynagrodzenie w tych latach brutto !

1-2014 r -1680 PLN

2-2022 r-3010 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 305 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 463 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

I dlatego wszystko tak zdrożało? Pogadaj z dzbanem Kowalskim, on też mówi że wszystko to wina Tuska.

G
Gość
19 marca, 11:06, Gość:

U nas zdrożała papryka, pomidory, mięso, chleb, bilety kolejowe, prąd, gaz, węgiel, podatki...

.

J
JAN
19 marca, 11:10, Zniesmaczony:

Polsk nie jest najdroższa. Słowacja, Rumunia, SloweniaLitwa zobaczcie jakie tam ceny a wypłaty porównywalne. Narzekanie to Polska specjalność i czy rzadziła komuna czy ryży UJ z Brukseli popychadło Merkel czy teraz kaczysko to zawsze narzekaliśmy i pewnie będziemy narzekali zawsze.

19 marca, 11:16, Gość:

Dlaczego porównujesz inne kraje? Mieszkam w Polsce i interesuje mnie to to się kraju dzieje. Porównaj ceny za radżów PO a porównaj za rządów PiS. Inflacja sama z siebie się nie wzięła. Rozdawało się za dużo a wojna na Ukrainie jest Pisowi na rękę bo tym zwala winę na stronie inflację

19 marca, 13:03, Gość:

Ano dlatego, że totalni są tacy europejscy, nowocześni i porównują się do Europy Zach. a szczególnie Niemiec. Nie porównuj czasów rządów PO i teraźniejszych. Za po nie byli covidu, lockdawnu i wojny tuż obok nas. Płaca 5zł/ h. Piniędzy ni ma i nie będzie, tak było.

To porównaj ceny zeszłoroczne, wystarczy do stwierdzenia, że pomidory są dwa razy droższe, papryka 2,5 raza, cebula pewnie nawet 3x.

G
Gość
19 marca, 11:10, Zniesmaczony:

Polsk nie jest najdroższa. Słowacja, Rumunia, SloweniaLitwa zobaczcie jakie tam ceny a wypłaty porównywalne. Narzekanie to Polska specjalność i czy rzadziła komuna czy ryży UJ z Brukseli popychadło Merkel czy teraz kaczysko to zawsze narzekaliśmy i pewnie będziemy narzekali zawsze.

19 marca, 11:16, Gość:

Dlaczego porównujesz inne kraje? Mieszkam w Polsce i interesuje mnie to to się kraju dzieje. Porównaj ceny za radżów PO a porównaj za rządów PiS. Inflacja sama z siebie się nie wzięła. Rozdawało się za dużo a wojna na Ukrainie jest Pisowi na rękę bo tym zwala winę na stronie inflację

Ano dlatego, że totalni są tacy europejscy, nowocześni i porównują się do Europy Zach. a szczególnie Niemiec. Nie porównuj czasów rządów PO i teraźniejszych. Za po nie byli covidu, lockdawnu i wojny tuż obok nas. Płaca 5zł/ h. Piniędzy ni ma i nie będzie, tak było.

D
Do Ja
19 marca, 11:31, Ja:

Polscy rolnicy bardzo ciężko pracują, zaraz wiosna i ceny ostro w dół.

Kpisz czy o drogę pytasz ?

k
kierowca
Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Średnia krajowa w tych latach brutto !

1-2014 r -3800 PLN

2-2022 r-6360 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 690 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 978 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.

Ile mogłeś kupić paliwa za Donalda i Jarosława w 2014 r i 2022 r?

Najniższe wynagrodzenie w tych latach brutto !

1-2014 r -1680 PLN

2-2022 r-3010 PLN

Cena benzyny np.PB-95

1-2014 r-5,50 PLN

2-2022 r 6.50 PLN

Wynik.

Za Donalda w - 2014 r 305 litrów.

Za Jarosława w - 2022 r 463 litrów.

Policzone brutto jest łatwiej natomiast netto wyjdą niższe ale proporcjonalnie podobne ilości w stosunku do kwot wyżej.
w
wspaniała kobieta
Przeniosłam się na mrożonki.
A
Adam
"Totalsi" natomiast POtaniały:

1-Chrabąszcze!

2-Dżdżownice!

3-Szarańcza!

4-Świerszcze!

5-Grig Robaki !

6-Wodne pluskwiaki !.............

dalej totalsi......
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl