Iga Świątek w finale turnieju Rolanda Garrosa. Polka pisze historię w Paryżu

Mateusz Pietras
Iga Światek zagra w finale Wielkiego Szlema.
Iga Światek zagra w finale Wielkiego Szlema. PAP/EPA/YOAN VALAT
Iga Świątek, rozstawiona z numerem pierwszym, pokonała Cori "Coco" Gauff 6:2, 6:4 w półfinale turnieju wielkoszlemowego French Open, otwierając sobie drogę do walki o trzeci tytuł z rzędu na kortach Rolanda Garrosa. Ten mecz, trwający godzinę i trzydzieści osiem minut, nie tylko umocnił pozycję Polki na światowej liście tenisowej, ale również zapowiedział jej udział w finale, gdzie zmierzy się z lepszą z pary Jasmine Paolini - Mirra Andriejewa. Dla Świątek, to już trzydziesty czwarty wygrany mecz na paryskiej "mączce", co świadczy o jej dominacji w tej imprezie.

Zacięty początek i dominacja Świątek

Pierwszy set półfinału na korcie Philippe'a Chatrier stał pod znakiem wyraźnej przewagi Igi Świątek nad Cori "Coco" Gauff, triumfatorką US Open. Polka, nie tylko skuteczniej radziła sobie przy własnych gemach serwisowych, ale również w kluczowych momentach seta prezentowała wyższy poziom gry niż jej amerykańska rywalka. Świątek przełamała Gauff w pierwszym i piątym gemie, co w połączeniu z koncentracją i spokojem, przełożyło się na brak straconego podania i wykorzystanie dwóch break pointów. Różnica w niewymuszonych błędach między zawodniczkami była znacząca - Gauff zanotowała ich aż osiemnaście, podczas gdy Świątek tylko pięć.

Odrobienie strat i krytyczne momenty

Druga partia przyniosła bardziej wyrównaną rywalizację. Gauff jako pierwsza przełamała Świątek, co na krótko dało jej prowadzenie 3:1. Jednakże, Polka szybko odzyskała inicjatywę, co pozwoliło jej na ostateczne zwycięstwo w tym secie i całym meczu. W trakcie jednego z gemów doszło do wymiany zdań między zawodniczkami a arbitrem, kiedy to ostatni przyznał punkt Polce, czemu Amerykanka sprzeciwiła się, czując się skrzywdzona. Mimo tych kontrowersji, Świątek utrzymała koncentrację i wykorzystała czwartą piłkę meczową, by zakończyć spotkanie na swoją korzyść.

Perspektywa piątego wielkoszlemowego tytułu

Zwycięstwo nad Gauff nie tylko zapewniło Idze Świątek jedenasty triumf nad Amerykanką, ale również otworzyło jej drogę do piątego finału Wielkiego Szlema i szansy na zdobycie dwudziestego szóstego tytułu rangi WTA. Świątek, mając na koncie już trzy zwycięstwa we French Open (2020, 2022, 2023) oraz triumf w US Open (2022), stoi przed możliwością dołączenia do elitarnego grona tenisistek, które zdobyły pięć wielkoszlemowych tytułów. W finale zmierzy się z triumfatorką meczu Jasmine Paolini - Mirra Andriejewa, co będzie kolejnym krokiem na drodze do obrony tytułu na kortach Rolanda Garrosa.

W pogoni za rekordami Sereny Williams

W przypadku zwycięstwa, Iga Świątek może zbliżyć się do osiągnięć Sereny Williams, jednej z najwybitniejszych tenisistek w historii. Polka ma szansę stać się drugą, po 24-krotnej mistrzyni Wielkiego Szlema, tenisistką, która w jednym sezonie zdobyła tytuły w Madrycie (ranga Masters 1000), Rzymie (ranga Masters 1000) i Paryżu (Wielki Szlem), co Williams osiągnęła w 2013 roku. Ponadto, Świątek może wyprzedzić Williams w liczbie zdobytych tytułów w turnieju Roland Garros, gdzie Amerykanka triumfowała trzykrotnie.

Iga Świątek, z każdym kolejnym meczem na paryskiej "mączce", nie tylko potwierdza swoją dominację w kobiecym tenisie, ale również zbliża się do tenisowego panteonu wielkich. Jej droga przez French Open 2023 to nie tylko kolejny rozdział w karierze młodej Polki, ale również zapowiedź emocjonujących rozdziałów, które mogą jeszcze nadejść.