Ile naprawdę zarabia górnik? Sprawdź stawki zarobków. Za ile górnicy wykonują niebezpieczną pracę?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W galerii zdjęć sprawdzisz, ile zarabia górnik na danym stanowisku.  Informacje przygotowaliśmy na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na portalu wynagrodzenia.pl (Sedlak & Sedlak). Należy jednak pamiętać, że mają charakter wyłącznie orientacyjny.Na kolejnym slajdzie: górnik. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W galerii zdjęć sprawdzisz, ile zarabia górnik na danym stanowisku. Informacje przygotowaliśmy na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na portalu wynagrodzenia.pl (Sedlak & Sedlak). Należy jednak pamiętać, że mają charakter wyłącznie orientacyjny.Na kolejnym slajdzie: górnik. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press Grupa
Za sprawą trudnej sytuacji Polskiej Grupy Górniczej, przyjazdu na Śląsk wicepremiera Jacka Sasina i nieudanym planie naprawczym spółki, górnicy znów są w centrum uwagi całej Polski. Po raz kolejny pojawia się wiele mitów na temat ich pracy i zarobków. Zwłaszcza dyskusja o pensjach rozgrzewa do czerwoności. Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na portalu wynagrodzenia.pl postanowiliśmy je porównać.

Górnicy na ustach całej Polski

Od czasu pierwszych ognisk koronawirusa i badań przesiewowych na masową skalę pracowników kopalń, branża górnicza znów trafiła na usta całej Polski. To za sprawą bardzo trudnej sytuacji Polskiej Grupy Górniczej, trwającego kryzysu, zamieszania wokół planu naprawczego z wicepremierem Jackiem Sasinem w tle.

Zarząd PGG schował do szuflady pomysł zamykania dwóch kopalń na Śląsku, zamrożenia 14. pensji i i uzależnienia 30 proc. zarobków od efektywności. Pojawił się pomysł wysyłania pracowników na kilkuletnie urlopy górnicze z pensją wysokości 75 proc. czy propozycja jednorazowych odpraw w wysokości nawet 100 tys. zł.

Ile zarabia górnik?

To znów spowodowało dyskusję na temat zarobków górników. Znów pojawiają się mity o zarabianiu "kokosów". Bardzo dużo zarabiają, ale osoby na wyższych stanowiskach. Pracownicy dołowi często kokosów nie zarabiają. Owszem, wciąż jest to praca opłacalna (biorąc pod uwagę resztki dodatków i przywilej emerytalny).

Nie przeocz

Należy jednak zaznaczyć, że zarobków górnika nie można porównywać bezpośrednio do tych na powierzchni. Dlaczego? A dlatego, że należy wziąć pod uwagę specyfikę tego zawodu. To ciężka fizyczna, ryzykowna i niebezpieczna praca. Niesie ze sobą ryzyko wypadków. Niestety, czasem śmierci. Bez odpowiedniej siły fizycznej, wytrzymałości, trudno szukać szczęścia w tym trudnym zawodzie.

W galerii zdjęć postanowiliśmy spróbować odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia górnik w Polsce. Informacje przygotowaliśmy na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na portalu wynagrodzenia.pl (Sedlak & Sedlak). Należy jednak pamiętać, że mają charakter wyłącznie orientacyjny.

Ile zarabia górnik na danym stanowisku? Sprawdź w galerii

Warto wziąć pod uwagę, że zwłaszcza początkujący górnik, w pierwszych latach swojej pracy w kopalni, może zarobić zdecydowanie mniej niż pokazuje mediana. Inną okolicznością, o której należy pamiętać, jest to, że wspomniany raport nie wyróżnia górników z poszczególnych spółek. Dla przykładu pracownik Polskiej Grupy Górniczej zarobi mniej niż górnik z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nie mówiąc już o KGHM-ie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile naprawdę zarabia górnik? Sprawdź stawki zarobków. Za ile górnicy wykonują niebezpieczną pracę? - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Jak zniszczono polskie górnictwo, czyli węglowe kłamstwo 30-lecia

Jednym z największych publicznych kłamstw III Rzeczpospolitej, a z pewnością największym kłamstwem dotyczącym Śląska, było i jest twierdzenie o nierentowności wydobycia węgla kamiennego i konieczności zamykania śląskich kopalń. To kłamstwo, stale obecne przez 30 już lat w przestrzeni publicznej, było i jest legitymizacją celowego i zaplanowanego niszczenie śląskiego górnictwa węgla kamiennego.

W latach 1989-2004 śląskie górnictwo węgla kamiennego było bowiem celowo niszczone ekonomicznie i technicznie. To celowe niszczenie, realizowane oficjalną polityką kolejnych rządów, dokonywało się w ramach polityki tzw. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Jego publicznie deklarowanym celem miało być dostosowanie górnictwa do warunków gospodarki rynkowej. Rzeczywistym zaś celem było zniszczenie ekonomiczne i techniczne zdolności wydobywczych górnictwa, tak aby Polska z wielkiego światowego eksportera węgla, stała się jego importerem netto.

W interesie głównych konkurentów polskiego węgla czyli przede wszystkim USA, Australii, Kanady i RPA...

Najbardziej drastycznym i wyniszczającym programem likwidacyjnej restrukturyzacji górnictwa węglowego był tzw. program Andrzeja Karbownika i Janusza Steinhoffa, okresu rządów Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności rządu Jerzego Buzka w latach 1997-2001...

Naukowcem, który jako jedyny już w 1990 roku publicznie wysunął i uzasadniał tezę, iż rzeczywistym zamiarem restrukturyzacji nie jest poprawa efektywności ekonomicznej górnictwa, lecz wyeliminowanie Polski jako eksportera węgla z rynków światowych na rzecz zamorskich konkurentów, był doc. dr Gabriel Kraus. Jego analizy, wnioski i opracowania stały się intelektualną podstawą działań merytorycznych i politycznych wymierzonych w realizację rządowych programów

Program restrukturyzacji Banku Światowego śląskiego górnictwa został faktycznie zrealizowany. Od 2008 roku Polska stała się importerem węgla netto. O ile w 1997 roku eksport węgla wynosił 30,6 mln ton, to w 2007 roku spadł już do 12,1 mln ton, a w 2008 wyniósł 8,3 mln ton. Równolegle z powodu braków ilościowych i jakościowych węgla na rynku krajowym stale narastał jego import. W 2004 roku import węgla wynosił 2,4 mln ton, w 2005 osiągnął poziom 3,4 mln, w 2006 zaś 5,2 mln, w 2007 wyniósł 5,8 mln ton, a w 2008 aż 10,1 mln ton...

Likwidacyjna restrukturyzacja górnictwa węglowego była działalnością wymierzoną w podstawowe interesy narodowe Polski. Trwała likwidacja zdolności wydobywczych węgla kamiennego na poziomie ponad 50 mln ton rocznie i przekształcenie Polski w importera węgla netto, w sytuacji krajowej elektroenergetyki opartej na spalaniu węgla, była znaczącym ograniczeniem narodowego bezpieczeństwa energetycznego. Likwidacja eksportu węgla na poziomie 30 mln ton rocznie oraz likwidacja możliwości takiego eksportu na poziomie 40 – 50 mln ton rocznie, w sytuacji wielkiego zadłużenia zagranicznego i wysokich kosztów jego obsługi, była niszczeniem ekonomicznego bezpieczeństwa walutowego...

Gdyby nie ten planowy proces, górnictwo węglowe w Polsce okresu 1989 -2004 i lat następnych, byłoby wysoce rentowną i przynoszącą stałe zyski branżą, z kilkudziesięciomiliardową akumulacją finansową. Jak szacował G. Kraus, po niezbędnej racjonalizacji wydobycia i zatrudnienia, zapewniałoby opłacalne wydobycie węgla w tym okresie na poziomie średnio co najmniej około 140 mln ton rocznie i przy spadającym..."

https://www.polishclub.org/2020/07/23/jak-zniszczono-polskie-gornictwo-czyli-weglowe-klamstwo-30-lecia/
G
Gość

"Covid-19- Rekonstrukcja zdarzeń.

Żyjemy w czasach nawału informacji z których część okazuje się przemyślana strategią formującą opinie społeczną na dany temat. Strategia ta prowadzi do tego, że trudno określić co jest prawdą , a co tylko manipulacją mającą na celu zmienić nie tylko postrzeganie rzeczywistości ale zachowania i przyzwyczajenia ludzkie.

Nawał informacji związany z pandemią koronawirusa jest przykładem jak dalece dezinformacja może się posunąć i zostać wykorzystana na potrzeby władzy. Pozwolę sobie przytoczyć rekonstrukcje zdarzeń rzekomej pandemii w Polsce i uporządkować zamglony obraz tego zjawiska..."

https://www.polishclub.org/2020/07/22/covid-19-rekonstrukcja-zdarzen/

G
Gość

W polsce dobrze zarabiajacy gornik ma tyle ile ja mam renty. (Niemcy) Pracowalem fizycznie jako normalny robotnik. Wszyscy zazdroszcza gornikom ale na dol nikt nie chce isc. Kazdy moze byc gornikiem i dobrze zarabiac.

Wróć na i.pl Portal i.pl