IX Kongres Rolnictwa RP. Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Nie może być silnej Rzeczpospolitej bez dostatniej wsi

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
- Nie może być silnej Rzeczpospolitej bez dostatniej wsi - napisał do uczestników IX Kongresu Rolnictwa RP prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
- Nie może być silnej Rzeczpospolitej bez dostatniej wsi - napisał do uczestników IX Kongresu Rolnictwa RP prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Fot. Pixabay
- Nie może być mowy o silnej Rzeczpospolitej bez dostatniej polskiej wsi, bez rozwiniętych obszarów wiejskich oraz bez rozwijającego się prężnie rolnictwa - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński do uczestników IX Kongresu Rolnictwa RP zwołanego w niedzielę w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił z kolei, że "dla całego rządu sprawy rolników i sektora rolnego niezmiennie pozostają w centrum uwagi", a minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że rząd będzie wspierał rolników w trudnych czasach.

Trwa IX Kongres Rolnictwa RP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że obrady kongresu odbywają się w szczególnym czasie, bo dwa dni temu minął rok od początku barbarzyńskiej, pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jak zauważył, ta wojna wyciska piętno na wszystkich dziedzinach życia.

- Przede wszystkim jest wielkim zagrożeniem dla naszej wolności i niezależności. Uzmysławia nam, że niepodległość, samostanowienie o sobie, realizacja naszych narodowych interesów i polskiej racji stanu, a tym samym szanse na lepsze życie nie są nam dane raz na zawsze - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński napisał, że wojna uwypukla także to, że jako wspólnota i indywidualnie ciągle musimy wzmacniać naszą suwerenność we wszelkich aspektach i pracować na to, aby "Rzeczpospolita była jak najsilniejszą duchem i gospodarką".

- Rzecz jasna, nie może być mowy o silnej Rzeczpospolitej bez dostatniej polskiej wsi, bez rozwiniętych obszarów wiejskich oraz bez rozwijającego się prężnie rolnictwa - podkreślił.

List od premiera Mateusza Morawieckiego

List do uczestników IX Kongresu Rolnictwa RP skierował również Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że Kongres Rolnictwa RP to wydarzenie ważne dla wszystkich, którym na sercu leży los polskiej wsi.

- Rozpoczynająca się dzisiaj IX edycja tej inicjatywy zdążyła wpisać się w krajobraz najistotniejszych wydarzeń rolniczych w naszym kraju i - podobnie jak w latach ubiegłych - gromadzi grono wybitnych specjalistów - zaznaczył Morawiecki.

Szef rządu napisał, iż żałuje, że nie może osobiście uczestniczyć w kongresie i przekazał jego uczestnikom wyrazy szacunku.

- Doświadczenia ostatnich lat naznaczone pandemią COVID-19, a potem napaścią Rosji na Ukrainę, w szczególny sposób pokazały, jak ważne dla stabilności kraju jest zapewnienie przez naszych rolników bezpieczeństwa żywnościowego" - napisał premier.

- Chcę więc zapewnić państwa, że zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu sprawy rolników i całego sektora rolnego niezmiennie pozostają w centrum uwagi. Dlatego konsekwentnie naprawiamy zaniedbania poprzednich lat, inwestujemy w przyszłość naszej wsi poprzez poprawę warunków życia i wyrównanie szans rozwojowych - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Polski rząd będzie wspierał rolników

- Musimy pamiętać, że Ukraina walczy o naszą wolność, chociaż to my ponosimy skutki tej walki - powiedział z kolei minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Zaznaczył, że mogą się pojawić kolejne elementy niestabilizacji na rynkach rolnych.

- To jest bardzo istotne, żebyśmy podchodzili z pokorą do wszystkiego, co tutaj się dzieje. Polski rząd chce wspierać rolników w tych ciężkich sytuacjach - podkreślił.

Podał przykład, by rolnikom pomóc w sprzedaży zbóż, które staniały - kukurydzy i pszenicy. Zaznaczył, że od nich zaczynamy, bo to są towary, które można eksportować, a pozostałe są właściwie nieeksportowalne.

- Więc należy opróżnić magazyny z tych zbóż (kukurydza i pszenica), żeby można było skupić pozostałe zboża - dodał.

Podkreślił, że Polska wysłała już półtora tygodnia temu wniosek do Komisji Europejskiej o pomoc dla rolników uzależnioną od regionu. Wyjaśnił, że dopłaty będą wynosiły 150 - 250 zł. do tony sprzedanego zboża.

- Mam nadzieję, że KE wyrazi zgodę na tego typu pomoc. Musimy pamiętać, że nie możemy sami w Unii Europejskiej stosować pomocy bez zgody. Mogłoby to nieść ryzyko niedozwolonej pomocy publicznej, a więc ryzyko zwrotu tych środków finansowych - powiedział Kowalczyk.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Ted

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl