
Instrukcje ws. zmian w mediach publicznych
Jak napisał w swojej relacji Michał Karnowski z tygodnika „Sieci” oraz portalu wpolityce.pl, kartka z instrukcjami miała „wypaść z kieszeni” powołanemu przez nowy rząd prezesowi PAP Markowi Błońskiemu.
Na zdjęciu dokumentu, który został opublikowany w internecie, znaleźć można instrukcje z argumentacją, jakich używają osoby przeprowadzające zmiany w mediach publicznych oraz ich zwolennicy.
Dokument z instrukcjami
Wskazuje się tam, że przeprowadzona wymiana prezesów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej jest legalna i oparta jest o uchwałę Sejmu z dnia 19 grudnia.
Na kartce nie ma wpisanych nazwisk przedstawicieli nowych władz mediów publicznych, widnieją tam jedynie zwroty „(imię i nazwisko)”.
Jako „ewentualne” argumenty dodano również twierdzenie, że Rada Mediów Narodowych jest organem niekonstytucyjnym, a decyzje o zmianach władz mediów publicznych zostały podjęte przez właściciela (tj. Skarb Państwa) na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
Co mówią nowe władze w mediach publicznych?
Dokument przekonuje jednocześnie, że zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej 14 grudnia jest „prawnie bezskuteczny” i w żaden sposób nie wiąże ani ministra kultury ani nowych władz mediów publicznych.
Pod opublikowanym dokumentem nie widnieje żaden podpis, nie wiadomo więc kto go przygotował.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: wpolityce.pl