Muzyka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i pełni ważną rolę w wielu dziedzinach naszego życia. Tak w Polsce, jak i na całym świecie, słuchamy coraz więcej muzyki i coraz chętniej sięgamy po nowoczesne kanały dystrybucji, takie jak np. streaming. Jednocześnie radio pozostaje jedną z popularniejszych form kontaktu z muzyką.
Wielbiciele muzyki słuchają jej więcej niż kiedykolwiek w historii. Obecnie to 20 godzin i 6 minut tygodniowo. W 2021 roku było to 18 godzin i 15 minut. Oznacza to, że - porównując rok do roku - w ciągu tygodnia nasza playlista wzbogaciła się o około 30 piosenek.

Najczęściej słuchamy muzyki poprzez wideo
Nigdy wcześniej nie mieliśmy do dyspozycji tak wielu sposobów korzystania z muzyki — ponad trzy czwarte respondentów korzysta z muzyki w wielu formatach. Badanie pokazuje, że odbiorcy odwołują się do globalnie średnio ponad sześciu, a w Polsce ponad siedmiu form korzystania z muzyki. Są to m.in.
- Streaming wideo: 89% Polska, 82% globalnie
- Streaming audio: 61% Polska, 74% globalnie
- Naziemne radio: 81% Polska, 71% globalnie
- Krótkie wideo: 57% Polska, 68% globalnie
- Media społecznościowe: 55% Polska, 48% globalnie
- I wiele innych
- Tegoroczny raport pokazuje, jak dynamicznie zmienia się sposób odbioru muzyki przez słuchaczy. Zauważyć można również ogromną pracę wytwórni i artystów nad wykorzystaniem nowych technologii, by dotrzeć do swoich fanów - komentuje Frances Moore, dyrektor IFPI.
Inne, ważne punky raportu
Muzyka pozostaje głównym powodem, dla którego włączamy radio – radio cieszy się niesłabnącą popularnością, a 70% respondentów w Polsce i 73% globalnie twierdzi, że słucha radia głównie dla muzyki.
Nieautoryzowany dostęp do nielicencjonowanej muzyki nadal stanowi zagrożenie dla muzycznych ekosystemów – prawie jeden na trzech respondentów na świecie (30%) i 38% badanych w Polsce deklaruje korzystanie z nieautoryzowanych lub nielicencjonowanych metod słuchania lub pobierania muzyki.
Słuchamy różnorodnych gatunków muzycznych – oprócz popularnych gatunków, takich jak hip-hop, rock i pop, respondenci (przynajmniej jeden) wskazali ponad 500 innych gatunków, takich jak np. sertanejo, samba, disco-polo i dangdut. To pokazuje jak bogata mieszanka lokalnej i globalnej muzyki dostępna jest dla odbiorców na całym świecie.

mm