Jak uchronić się przed czadem? Poznaj zasady bezpieczeństwa. Rozpoczął się sezon grzewczy, a przed nami zimne dni

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Każdego roku w mieszkaniach i domach w całej Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla – tłumaczy mł. kpt. Krzysztof Minga
Każdego roku w mieszkaniach i domach w całej Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla – tłumaczy mł. kpt. Krzysztof Minga OSP Jastrzębia Góra
Czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć, a jednak potrafi zabić. Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim zwiększyło się zagrożenie zaczadzeniem. Co robić, by tego uniknąć? Jak się chronić? W odpowiedzi na te pytania ruszyła kampania pt. Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Sezon grzewczy. Jak uchronić się przed czadem?

Ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa na temat zagrożeń związanych z pożarami mieszkań i domów oraz zatruciem tlenkiem węgla ruszyła wraz z początkiem sezonu grzewczego. Wspierają ją całym sercem strażacy, bo to właśnie oni pędzą na ratunek w takich sytuacjach.

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów.

– Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych – mówi oficer prasowy KP PSP w Pucku mł. kpt. Krzysztof Minga. – W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w sezonach grzewczych 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020.

Zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla – to cel przyświecający kampanii informacyjno-edukacyjnej pt. Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

– Każdego roku w mieszkaniach i domach w całej Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla – tłumaczy mł. kpt. Krzysztof Minga. – Dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie w nim ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.


Liczba ofiar śmiertelnych tlenku węgla w sezonach grzewczych 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020.

Tlenek węgla (potocznie zwany czadem) to bardzo trujący gaz: nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Nie można go zobaczyć, usłyszeć ani poczuć. Ryzyko pożaru i zaczadzenia wzrasta w okresie grzewczym, dlatego tak ważna jest edukacja na ten temat.

– Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym – mówi strażak z puckiej jednostki mł. kpt. Krzysztof Minga.

– Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Państwowa Straż Pożarna zaleca instalowanie czujek dymu i tlenku węgla oraz przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii).

– Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii – informują w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku.

Strażacy przypominają, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Czad. Skąd się bierze i dlaczego jest tak niebezpieczny?

– Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych – mówi oficer prasowy KP PSP w Pucku. – Ma silne własności toksyczne i jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując śmierć przy długotrwałym narażeniu.

Z doświadczenia strażaków wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji (w tym czyszczenia),
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Strażacy przypominają, że przewody i kominy należy regularnie czyścić – co też określają konkretne przepisy.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej, od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli oraz zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Sezon grzewczy. Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

– Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych – radzą specjaliści z KP PSP w Pucku. – Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, gdyż nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej co rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, a u dwóch tysięcy stwierdza się podtrucie. Głównym winowajcą są wadliwe urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne. Wśród innych przyczyn zaczadzenia można wskazać również na: używanie urządzeń i pojazdów spalinowych w zamkniętych pomieszczeniach.Czad nazywany jest również cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny i całkowicie bezwonny. Jest to silnie trujący gaz, który dostaje się do naszego organizmu przez układ oddechowy, a następnie trafia do krwiobiegu. Uniemożliwia on proces rozprowadzania tlenu we krwi, co w najgorszym scenariuszu, skutkuje uszkodzeniem mózgu i śmiercią.Warto pamiętać, że zarządca budynku ma obowiązek przynajmniej raz do roku przeprowadzać przegląd instalacji wentylacyjnej. Przy czym przy używaniu węgla i drewna zaleca się robić go raz na trzy miesiące, a w przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego - raz na pół roku.

Czad – cichy zabójca. Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla?

Objawy zatrucia tlenkiem węgla (czadem)

– Nie należy bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca – informują puccy strażacy. – Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Te objawy mogą świadczyć o obecności tlenku węgla:

W Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w domach.

NIGDY NIE GAŚ tłuszczu i oleju WODĄ!

MUSISZ OBEJRZEĆ TE GALERIE!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak uchronić się przed czadem? Poznaj zasady bezpieczeństwa. Rozpoczął się sezon grzewczy, a przed nami zimne dni - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl