Spis treści
Jak zabija upał? Naukowcy wyjaśniają
Każdego lata zmagamy się z falami gorącego powietrza, służby wydają ostrzeżenia przed upałami, które mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla osób starszych oraz tych, które mają problemy zdrowotne, zwłaszcza z sercem.
Agencja Associated Press zapytała specjalistów o to, jak wysoka temperatura może wpłynąć na ludzki organizm, jakie mechanizmy i procesu on uruchamia, gdy bronić przed ciepłem oraz jakie skutki może mieć udar cieplny.
Profesor Ollie Jay z Uniwersytetu w Sydney wskazuje, że upał może zabić na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest właśnie udar cieplny, który powoduje, że organy ciała przestają działać.
„Gdy wewnętrzna temperatura jest zbyt wysoka, ciało przekierowuje przepływ krwi do skóry, by się schłodzić” – mówi specjalista.
Organizm próbuje się schłodzić
Krew zostaje przekierowana na powierzchnię skóry - to widać po jej zaczerwienieniu. Dzięki temu oddawane jest ciepło. Ale to może mieć poważne konsekwencje, gdyż w takiej sytuacji krew oraz tlen są odciągane od żołądka oraz jelit, co może spowodować uwolnienie się toksyn.
„Zaczyna się wtedy kaskada różnych efektów. Zakrzepy, niewydolność wielonarządowa, a w konsekwencji śmierć” – przestrzega profesor.
Poważnym zagrożeniem jest także wpływ upału na serce, zwłaszcza dla osób mających problemy sercowo-naczyniowe.
Wysłanie krwi do schłodzenia skóry obniża ciśnienie, co powoduje przyspieszenie bicia serca. Ten organ usiłuje zrobić znacznie więcej niż jest w stanie. Naukowcy porównują to do sprintu osoby, która z biegami nie ma wiele wspólnego.
„Serce musi robić znacznie więcej niż zwykle” – tłumaczy prof. Jay, dodając, że jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z problemami kardiologicznymi.
Upał grozi odwodnieniem
Trzecim zagrożeniem, które niesie za sobą upał, jest odwodnienie. Gdy mocno się pocimy, utrata płynów w organizmie może poważnie uszkodzić nerki, ale nie tylko.
„Odwodnienie może przerodzić się w szok, skutkujący niewydolnością narządów z braku krwi, tlenu i substancji odżywczych, a ostatecznie drgawkami, a nawet śmiercią” – ostrzega dr Renee Salas z Uniwersytetu Harvarda.
Ponadto, odwodnienie może nasilać problemy z sercem.
Upały mogą również zaatakować mózg. Efektem takiej sytuacji będzie między innymi dezorientacja. Zwłaszcza osoby starsze mogą się w ten sposób czuć w momencie, gdy termometry pokazują wysokie wyniki.
Jak leczyć udar cieplny?
Lekarze i sanitariusze próbują ratować cierpiących z powodu przegrzania poprzez szybkie ich schłodzenie. Dr Salas mówi, że najlepszym sposobem byłoby oblanie pacjenta wiadrem zimnej wody, tylko nie zawsze są one pod ręką. Dlatego stosuje dożylnie zimne płyny, okłada się pacjentów lodem czy kładzie ich na matach chłodzących.
Źródło: Associated Press
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?