Japonia. Tłumy żegnały byłego premiera Shinzo Abego

Maciej Białobrzeski
Pogrzeb Shinzo Abego w Tokio
Pogrzeb Shinzo Abego w Tokio Fot. EPA/CHRISTOPHER JUE Dostawca: PAP/EPA
W świątyni buddyjskiej w centrum Tokio odbyła się uroczystość pogrzebowa byłego premiera Japonii Shinzo Abego. Na ulicach zgromadziły się tysiące mieszkańców, opłakujących śmierć polityka. Polityka zastrzelił w piątek zamachowiec.

W uroczystości w świątyni Zojoji obok słynnej Tokyo Tower wzięła udział mała grupa żałobników, m.in. żona byłego premiera Akie Abe. Przed uroczystością Japończycy ustawiali się w długich kolejkach, by złożyć kwiaty pod zdjęciem uśmiechniętego Abego – opisuje agencja Kyodo.

Tysiące ludzi zgromadziły się na trasie, którą w procesji pogrzebowej wieziono ciało Abego. W stypie w świątyni Zozoji uczestniczyło 2,5 tys. osób, w tym japońscy politycy, biznesmeni i zagraniczni dygnitarze – podała stacja NHK.

Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Pełnił tę funkcję w latach 2006-2007, a następnie 2012-2020. Zgromadzeni relacjonowali BBC, że jako premier dawał im poczucie bezpieczeństwa.

Były premier został zastrzelony w piątek przez zamachowca, podczas wygłaszania przemówienia na wiecu politycznym w mieście Nara w zachodniej Japonii. Według świadków sprawca strzelił dwa razy. Na nagraniach widać zamachowca z chałupniczo wykonaną bronią z drewna i metalu.

Zamach na Abego wstrząsnął Japończykami, którzy nie przywykli do przemocy z użyciem broni palnej. W Kraju Kwitnącej Wiśni do takich przestępstw dochodzi bardzo rzadko. Według Reutera było to pierwsze zabójstwo urzędującego lub byłego premiera tego kraju od lat 30. XX wieku.

Policja zatrzymała podejrzanego o zamach 41-letniego Tetsuyę Yamagamiego. Mężczyzna przyznał się do winy. Według policji Yamagami chciał zabić Abego, ponieważ oskarżał go o promowanie w Japonii grupy religijnej\ znanej jako Kościół Zjednoczeniowy, któremu jego matka przekazała olbrzymią darowiznę, co później doprowadziło ją do bankructwa.

Kościół Zjednoczeniowy (pełna nazwa: Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego) został założony w Korei Południowej w 1954 roku przez samozwańczego mesjasza Sun Miung Muna. Kościół znany jest między innymi z masowych ślubów, w których małżeństwa zawierają jednocześnie tysiące par.

Japoński oddział Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego przekazał, że matka podejrzanego należy do zgromadzenia, ale odmówił przekazania informacji o jej darowiznach. Według strony internetowej Kościoła, Abe wystąpił do niego we wrześniu 2021 roku - podała agencja Reutera.

Źródło: PAP, BBC, Reuter, Twitter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl