Jesienią najsłabszym dzieciom bardziej od koronawirusa grozi wirus RS

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
123rf
Wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży mogą skorzystać z bezpłatnej profilaktyki chroniącej przed bardzo groźnym wirusem RS. Lekarze apelują do rodziców, aby zgłaszali się do ośrodków prowadzących immunizację.

Wirus RS w okresie jesienno-zimowym jest przyczyną infekcji u 70 proc. dzieci do 2. roku życia. Kontakt z nim ma 90 proc. wcześniaków. O ile u dzieci urodzonych o czasie może wywołać jedynie lekki katar czy kaszel, o tyle u wcześniaków często doprowadza do ciężkich infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenia oskrzeli, oskrzelików, a nawet zapalenia płuc. Tego typu infekcje prowadzą często do zaburzeń oddychania, które muszą być leczone w szpitalu, nawet z zastosowaniem respiratora. U dzieci, które przeszły infekcję wywołaną wirusem RS w późniejszym życiu czterokrotnie częściej występuje astma oskrzelowa.

Sezon występowania wirusa RS trwa od października do kwietnia i w tym czasie warto zabezpieczyć przed nim dziecko, podając mu gotowe przeciwciała. Tym bardziej, że jest to świadczenie finansowane przez państwo dla dzieci urodzonych przed 33. tygodniem ciąży.

–Jesienią wirus RS będzie z nami na pewno. To realne zagrożenie dla wcześniaków. Wirus RS jest dla dzieci urodzonych przedwcześnie groźniejszy niż koronawirus SARS-CoV-2. Nie mamy jeszcze szczepionki przeciwko RSV, ale mamy znakomitą zdobycz, jaką jest immunoprofilaktyka, czyli podawanie gotowych przeciwciał. Apeluję do wszystkich rodziców wcześniaków, których dzieci kwalifikują się do podania profilaktyki, aby zgłosili się do ośrodków, które prowadzą immunizację. Infekcja wywołana przez wirusa RS może prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci. Nie warto ryzykować, lepiej się zabezpieczyć podając gotowe przeciwciała – przekonuje prof. dr hab. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Pełna profilaktyka polega na podaniu 5 dawek leku w miesięcznych odstępach. Jest to konieczne, ponieważ stężenie immunoglobulin w organizmie zmniejsza się istotnie już po ok. 21 dniach do wartości, które nie zabezpieczają przed zachorowaniem i wtedy należy podać kolejną dawkę, aby dziecko było zabezpieczone na kolejne tygodnie. W Polsce mogą z niej bezpłatnie skorzystać dzieci, które spełniają kryteria kwalifikacji do programu lekowego.

Z bezpłatnej profilaktyki VRS mogą skorzystać dzieci, które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i urodziły się przed 29 tygodniem ciąży lub mają dysplazję oskrzelowo-płucną oraz dzieci, które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i urodziły się przed 33 tygodniem ciąży.

W całej Polsce wyznaczonych jest obecnie 66 ośrodków, które w bezpieczny sposób prowadzą immunizację. W województwie opolskim jest to Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przy ul. Reymonta 8 w Opolu, tel.77 454 54 01 (w.337).

Więcej informacji o wirusie RS i immunizacji można znaleźć na stroniewww.wczesniaki.org.pl i na stronie www.koalicjadlawczesniaka.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesienią najsłabszym dzieciom bardziej od koronawirusa grozi wirus RS - Plus Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl