Kanada przekaże Niemcom serwisowane turbiny NS1. Później trafią w ręce Gazpromu

OPRAC.:
Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
PAP
PAP
Kanadyjski rząd ogłosił równocześnie rozszerzenie sankcji na rosyjski sektor energetyczny.
Kanadyjski rząd ogłosił równocześnie rozszerzenie sankcji na rosyjski sektor energetyczny. fot. twitter.com/@Ukraine66251776
Kanada ma zwrócić Niemcom serwisowane u siebie turbiny do gazociągu Nord Stream 1. Kanadyjczycy uczyniliby w ten sposób wyjątek z nałożonych wcześniej na Rosję sankcji - przekazał w sobotę szef resortu zasobów naturalnych. Jednocześnie Kanada rozszerzy sankcje na rosyjski sektor energetyczny.

Kanada przekaże Niemcom serwisowane turbiny dla Nord Stream 1

Jak przekazał kanadyjski minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson zwrot serwisowanych w Kanadzie turbin nastąpi na mocy specjalnego zezwolenia, które uchyli jednorazowo nałożone na Rosję sankcje w celu "wsparcia możliwości Europy dostępu do stabilnych i ekonomicznych źródeł energii podczas procesu odchodzenia od rosyjskiej ropy i gazu".

W oświadczeniu ministerstwa zaznaczono, że wobec braku "wystarczających dostawa gazu ziemnego gospodarka niemiecka znalazłaby się w niemal fatalnej sytuacji, a Niemcy mogliby okazać się niezdolni do ogrzewania swoich domów w sytuacji zbliżającej się zimy".

Kolejne sankcje energetyczne na Rosję

Kanadyjski rząd ogłosił równocześnie rozszerzenie sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Nowe sankcje - jak przekazano - będą dotyczyć "transportu lądowego i rurociągowego, produkcji metali, komputerów, elektroniki i sprzętu elektrycznego a także niektórych maszyn".

Według źródeł rządowych, na które powołuje się Reuter, turbiny służące do tłoczenia gazu, zostaną najpierw wysłane do Niemiec, a później przekazane rosyjskiemu Gazpromowi.

Gazprom wcześniej zmniejszył dostawy gazu rurociągirm Nord Stream 1 do 40 proc. normalnego przesyłu. Wyjaśniał to opóźnieniami w zwrocie wyposażenia serwisowanego przez niemieckiego Siemensa w Kanadzie. Kreml zapowiedział w piątek, że zwiększy dostawy gazu do Europy jeśli turbiny zostaną zwrócone.

Według agencji Reutera Ukraina jest przeciwna temu rozwiązaniu. Ukraińcy podkreślają, że tak - nawet jednorazowa - decyzja może osłabić kartę przetargową jaką są sankcje.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly podkreśliła w sobotę, że Kanada "jest niewzruszona w swoim poparciu dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy" oraz, że "nie ustanie w swoim nacisku na rosyjski reżim".

Źródło: PAP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl