Najlepszy w historii kanadyjskiego hokeja Wayne Gretzky poparł powrót Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i wziął udział w jego inauguracji w Mar-a-Lago – luksusowej rezydencja znajdującej się w Palm Beach na Florydzie. Gretzky został tam sfotografowany w czapce ze starym hasłem Trumpa: „Make America Great Again” (Uczyńmy Amerykę Wielką Ponownie).
Krótko po wyborach Trump ogłosił i potem wielokrotnie powtarzał, że chce, aby Kanada została 51. stanem USA, co rozwścieczyło Kanadyjczyków.
Na początku grudnia Trump w rozmowie z premierem Kanady Justinem Trudeau żartobliwie wspomniał o możliwości przyłączenia Kanady do Stanów Zjednoczonych. Podczas spotkania stary-nowy prezydent USA zaznaczył, że rozważa taką opcję w przypadku negatywnych konsekwencji wprowadzonych przez niego 25-procentowych ceł na towary kanadyjskie.
– Jeśli cła zniszczą kanadyjską gospodarkę, będzie to logiczny krok
– powiedział Trump.
Gretzky'emu przywódca USA zaproponował przejęcie roli gubernatora Kanady i namawiał go, aby wystartował w wyborach na premiera Kanady, w który, zdaniem Trumpa, z łatwością pokonałby obecnego szefa rządu Trudeau.
Trump napisał o tym na portalu społecznościowym Truth Social:
„Właśnie rozmawiałem z Wayne’em Gretzkym, który w środowisku hokejowym znany jest jako wielki. Powiedziałem: »Wayne, dlaczego nie wystartujesz na premiera Kanady, który wkrótce będzie znany jako gubernator Kanady? Nie musiałbyś nawet prowadzić kampanii«
– zapostował Trump.
Według prezydenta USA, Gretzky nie okazał zainteresowania jego propozycją. Hokeista nie odniósł się jeszcze publicznie do oświadczenia Trumpa.
Niemniej obywatele Kanady, wściekli na politykę Trumpa wobec ich ojczyzny, wygwizdali hymn narodowy USA przed meczem z drużyną „Klonowego Liścia” w Montrealu w fazie wstępnej Turnieju Czterech Narodów, w którym uczestniczyli zawodnicy NHL, 16 lutego. Spotkanie rozpoczęło się od trzech walk i trzech wznowień. Kanadyjczycy przegrali 1:3.
W finale turnieju, który odbył się w Bostonie 21 lutego, Kanadyjczycy wzięli odwet na Amerykanach i triumfowali 3:2. Zwycięską bramkę zdobyli w dogrywce.
Gretzky wspierał drużynę USA podczas turnieju, pokazując im kciuk do góry i nie miał na sobie żadnych kanadyjskich symboli podczas meczu finałowego. Jego zachowanie wielu uznało za zdradę w obliczu napięć między USA i Kanadą.
Trump wziął w obronę legendarnego hokeistę w Truth Social. Prezydent USA nazwał Gretzky'ego swoim przyjacielem.
„Jest największym Kanadyjczykiem wszech czasów i dlatego ogłaszam go »wolnym agentem«, ponieważ nie chcę, aby ktokolwiek w Kanadzie powiedział o nim cokolwiek złego”
– napisał i dodał:
„Wayne jest moim przyjacielem i chcę, żeby był szczęśliwy. Wspiera Kanadę taką, jaka jest, i słusznie, nawet jeśli nie jest ona tak dobra, jak mogłaby być, będąc częścią największego i najpotężniejszego kraju na świecie, Stanów Zjednoczonych!”.
To dolało tylko oliwy do ognia i jeszcze bardziej wzburzyło Kanadyjczyków, którzy utworzyli petycję, w której domagają się zmiany nazwy ulicy w Edmonton, noszącej imię Gretzky'ego.
Do tej pory petycję podpisało ponad 11 000 osób.
Aaron Ettinger, adiunkt stosunków międzynarodowych i sportu na Carleton University w Ottawie, przypisał kanadyjskie oburzenie „kombinacji pilności sprawy Trumpa i powolnego zaniku miłości do Gretzky'ego w ciągu ostatnich 25 lat”.
Żona Gretzky'ego napisała:
„Serce Wayne'a zostało złamane przez złośliwe komentarze jego rodaków”.
Janet Gretzky wkrótce usunęła wiadomość ze swoich mediów społecznościowych.
Gretzky jest czterokrotnym zdobywcą Pucharu Stanleya i rekordzistą NHL pod względem liczby goli, asyst i punktów. Występował w kanadyjskim Edmonton Oilers i amerykańskich klubach NHL: Los Angeles Kings, St. Louis Blues i New York Rangers. W reprezentacji Kanady grał w latach 1978-98 w 61meczach i zdobył 34 bramek.
