Kandydat na prezydenta zamordowany. Ekwador w objęciach korupcji, kryzysu politycznego i narkokarteli

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Zabójstwo jednego z pretendentów do stanowiska głowy państwa, bez szans zresztą na wygraną, pokazuje, w jak głębokim kryzysie znalazł się Ekwador.
Zabójstwo jednego z pretendentów do stanowiska głowy państwa, bez szans zresztą na wygraną, pokazuje, w jak głębokim kryzysie znalazł się Ekwador. RODRIGO BUENDIA/AFP/East News
Zabójstwo jednego z pretendentów do stanowiska głowy państwa, bez szans zresztą na wygraną, pokazuje, w jak głębokim kryzysie znalazł się Ekwador. Krajem nadal wstrząsają porachunki polityczne po okresie „correizmu”, ale co gorsza, terroryzują go gangi narkotykowe na skalę dotąd niewidzianą.

Prezydent Guillermo Lasso ogłosił stan wyjątkowy dzień po zabójstwie kandydata na szefa państwa, Fernando Villavicencio. Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 60 dni, mimo to wybory prezydenckie mają się odbyć zgodnie z planem 20 sierpnia. Dziennikarz i kandydat Ruchu Buduj Ekwador został zastrzelony w środę po wiecu w stolicy kraju, Quito. Podejrzany o zabójstwo został poważnie ranny w wymianie ognia, do której doszło na miejscu zdarzenia i zmarł w drodze do szpitala. Trudno będzie więc ustalić, czy realizował czyjeś zlecenie, czy była to typowa akcja w stylu „samotnego wilka”.

Zabójstwo jednego z kandydatów na prezydenta tylko podkreśla fakt, że Ekwador jest pogrążony w kryzysie, wstrząsają nim wojny narkotykowe (z dużym udziałem meksykańskiego kartelu Sinaloa), a klasa polityczna jest pogrążona w korupcji. Rząd i parlament mają rekordowo niskie poparcie. Przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne mają zostać przeprowadzone 20 sierpnia. Co doprowadziło do obecnego kryzysu?

Dziedzictwo Correi

Źródeł należy szukać jeszcze w czasach tzw. correizmu i późniejszych próbach zerwania z tym okresem. Po raz pierwszy wybrany na prezydenta w 2007 roku, Raffael Correa obiecywał Ekwadorczykom radykalne odejście od kryzysu późnych lat 90-tych XX w. Rozszerzył zasięg usług publicznych, zmniejszył nierówności i ubóstwo oraz obniżył wskaźnik zabójstw w Ekwadorze do jednego z najniższych w Ameryce Łacińskiej. Ale zarazem nie oparł się pokusie ograniczania demokracji i wzmacniania własnej władzy.

Correa zlikwidował limity kadencji prezydenckich, nakładał grzywny na media krytyczne wobec rządu, zamykał organizacje pozarządowe sprzeciwiające się projektom naftowym i wydobywczym, a społeczeństwo obywatelskie i liderów opozycji ścigał i inwigilował. Później krajem wstrząsnął skandal korupcyjny: okazało się, że rząd Correi otrzymał wielomilionowe łapówki od brazylijskiej firmy budowlanej Odebrecht. W miarę jak uzależniona od surowców gospodarka Ekwadoru zwalniała tempo rozwoju od 2014 r., poparcie społeczne dla Correi malało.

Dlatego po 10 latach rządów Correa postanowił usunąć się w cień, choć z zamiarem zachowaniem realnych wpływów. Namaścił na następcę byłego wiceprezydenta Lenina Moreno. Moreno wygrał wybory prezydenckie w 2017 roku. Ale od pierwszego dnia kadencji zerwał z dziedzictwem Correi i scenariuszem mu pisanym. Zaczął radykalnie wycofywać Ekwador ze zmian wprowadzonych przez Correę, a nawet wszczęto śledztwa przeciwko b. prezydentowi i części jego współpracowników. Zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu swojej kadencji, Moreno stał się bardziej popularny niż Correa w szczytowym momencie - co świadczyło o zmęczeniu społeczeństwa autorytaryzmem Correi.

Kryminaliści w natarciu

W 2018 r. Moreno rozpoczął serię reform instytucjonalnych w celu restrukturyzacji państwa, zarówno w celu obniżenia kosztów, jak i otrząśnięcia się ze struktur biurokratycznych pozostawionych przez Correę. Problem w tym, że osłabiło to politykę dotyczącą bezpieczeństwa publicznego. Co gorsza, państwo straciło kontrolę nad gigantycznymi więzieniami, które ogarnęły wojny gangów. Pogrążając się w bezprawiu, więzienia stały się ośrodkami przestępczości zorganizowanej i miejscami krwawych wojen. Od lutego 2021 r. w masakrach więziennych zginęło ponad czterystu więźniów!

W latach 2020-2021 wskaźnik zabójstw w Ekwadorze podwoił się, ponieważ handlarze nieustannie zwiększali swój zasięg. W 2022 roku wskaźnik zabójstw ponownie niemal się podwoił i obecnie jest czwartym najwyższym w Ameryce Łacińskiej. Bomby samochodowe, porwania i zabójstwa polityczne stały się codziennością w największym mieście Ekwadoru, Guayaquil, i innych nadmorskich miastach.

Przyspieszone wybory

W ten bałagan wkroczył konserwatysta i były bankier Guillermo Lasso, wybrany na prezydenta w 2021 r. przez koalicję konserwatystów oraz centrystów i lewicowców przeciwnych Correi. Lasso otoczył się młodymi i stosunkowo niedoświadczonymi ministrami rekrutowanymi z jego libertariańskiego think tanku. Lasso został jednak wiosną 2023 r. oskarżony przez polityków opozycji o współudział w działaniach korupcyjnych. 9 maja br. parlament zatwierdził procedurę impeachmentu prezydenta.

Kilka dni później Lasso powołał się na małą znaną klauzulę konstytucyjną, aby rozwiązać parlament kierowany przez opozycję. Nastąpiło to kilka dni przed głosowaniem w sprawie oskarżenia Lasso o korupcję. Lasso rządzi teraz na mocy dekretu do czasu przyspieszonych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. On sam nie ubiega się o reelekcję.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS wojtuś
Pisy go sprzątneli dokładnie w taki sam sposób jak Kennedyego, na oczach ludzi.
J
John
Co się dzieje przydupasy CIA zabili jedynego normalnego kandydata na prezydenta. Także dojenie tego kraju przez Stany będzie trwał jeszcze długo.
Wróć na i.pl Portal i.pl