Karol Nawrocki: Wojsko, organizując uroczystości na Westerplatte, spełni swój obowiązek względem Rzeczpospolitej i Obrońców Westerplatte

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Karol Nawrocki: Wojsko, organizując uroczystości na Westerplatte, spełni swój obowiązek względem Rzeczpospolitej i Obrońców Westerplatte
Karol Nawrocki: Wojsko, organizując uroczystości na Westerplatte, spełni swój obowiązek względem Rzeczpospolitej i Obrońców Westerplatte Karolina Misztal
Wysyłanie zaproszeń przez panią prezydent Aleksandrę Dulkiewicz – w obliczu ustanowionego w roku 2019 prawa, czyli ustawy dotyczącej Westerplatte – jest dowodem bądź lekceważenia decyzji polskiego parlamentu, bądź szukania konfliktu politycznego wokół Westerplatte. Przecież od około roku wiemy, że ziemia na Westerplatte wróci w zarząd państwa – twierdzi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wojsko przejmie organizację obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Uroczystości przez lata organizowało miasto Gdańsk. Dlaczego w tym roku wojsko zorganizuje uroczystość? Miasto robiło to źle?

Pozycjonowanie perspektywy Westerplatte od roku 1999 jest złe. Zanim bowiem miasto zaczęło współorganizować uroczystości na Westerplatte, wydarzył się szereg bardzo ważnych rzeczy, które wyłącznie zasygnalizuję:

  • w imieniu Rzeczpospolitej Mieczysław Jałowiecki zaczął skupować od Niemców ziemię na Westerplatte (po 1918 r.),
  • polscy żołnierze w imieniu Rzeczpospolitej przybyli na Westerplatte (1926 r.),
  • Westerplatte bronili i za Polskę w tym miejscu swoje życie oddali (1939 r.),
  • ci, którzy przeżyli niemiecką okupację, w roku 1946 zbudowali tutaj cmentarz,
  • następnie prawdy o polskiej historii bronili działacze Solidarności na czele z Czesławem Nowakiem (lata osiemdziesiąte),
  • miejsce to do rangi uniwersalnego symbolu walki i zaangażowania po stronie wartości podniósł Papież Polak Jan Paweł II (1987 r.),
  • a w latach dziewięćdziesiątych pierwsze uroczystości organizowali harcerze wraz z biskupem polowym Wojska Polskiego Sławojem Leszkiem Głódziem.

Wojsko więc nie przejmie organizacji uroczystości, tylko zgodnie z tradycją wypełni swój obowiązek względem Rzeczpospolitej i Obrońców Westerplatte.

Mariusz Błaszczak napisał, że organizacja obchodów przez wojsko to ich odpolitycznienie. Tymczasem przygotowanie ich pod dyktando rządu PiS, według wielu osób, jest właśnie upolitycznieniem tego święta. Czy PiS jednak nie zawłaszcza, pod względem politycznym, ważnych dla wszystkich Polaków uroczystości?

Nie znam stanowiska partii politycznych w tej sprawie. Dobrą praktyką demokracji jest natomiast fakt sprawowania najważniejszych funkcji w państwie przez reprezentantów środowisk, które zwyciężyły w wolnych wyborach. Pan Mariusz Błaszczak jest ministrem obrony narodowej, który wypełnia swoje obowiązki. Jeśli natomiast zechcieliby państwo zobaczyć, jak wygląda w praktyce upolitycznienie uroczystości na Westerplatte, to odsyłam do zapisów wideo z obchodów w 2018 i 2019 roku. W obu przemówieniach prezydenta i pani prezydent miasta Gdańska można odnaleźć szereg niezręcznych porównań, mieszających porządek wydarzeń historycznych z bieżącą polityką.

Informacja szefa MON, że wojsko przejmie uroczystości, dla Aleksandry Dulkiewicz, ale też wielu mieszkańców Gdańska, mogła być ciosem i odrzuceniem ręki wyciągniętej do zgody. Wcześniej prezydent Gdańska na obchody zaprosiła m.in. prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, szefa MON. Czy organizacja uroczystości przez wojsko nie jest niepotrzebnym podsycaniem konfliktu? Dlaczego, Pana zdaniem, przedstawiciele rządu po prostu nie mogli wziąć udziału w uroczystościach przygotowanych przez miasto?

Pozwolę sobie w tym miejscu na pewną analogię. Najważniejszym momentem w amerykańskiej historii II wojny światowej jest atak Japończyków na ziemię amerykańską, konkretnie na Pearl Harbor – Honolulu, Hawaje (7 grudnia 1941 r.). Pearl Harbor to jeden z najważniejszych symboli w historii USA, tak jak nasze Westerplatte. Więc Pani pyta mnie poniekąd, czy prezydent USA i sekretarz obrony powinni czuć satysfakcję, że burmistrz Honolulu w imieniu Honolulanek i Honolulan zaprasza Amerykanów na wspólne obchody narodowej rocznicy. To samo w sobie brzmi niepoważnie. O narodowe symbole Polski dba państwo polskie. Westerplatte jest ważne dla wszystkim Polaków – tych z Gdańska, Opola, Prabut i Jeleniej Góry.

Nie mam wątpliwości, że Pani prezydent Gdańska również otrzyma zaproszenie na państwowe uroczystości na Westerplatte. A samo wysyłanie zaproszeń przez panią prezydent – w obliczu ustanowionego w roku 2019 prawa, czyli ustawy dotyczącej Westerplatte – jest dowodem bądź lekceważenia decyzji polskiego parlamentu, bądź szukania konfliktu politycznego wokół Westerplatte.

Przecież od około roku wiemy, że ziemia na Westerplatte wróci w zarząd państwa…

Muzeum II Wojny Światowej złożyło wniosek o pozwolenie na realizację części inwestycji dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Trwa właśnie jego opiniowanie przez zainteresowane strony, w tym przez miasto Gdańsk. Decyzję, po zapoznaniu się z opiniami, wyda wojewoda. Zdaniem Aleksandry Dulkiewicz, organizacja obchodów przez wojsko to wywieranie wpływu na toczące się jeszcze postępowanie. Pojawiają się opinie, że to jest uciskanie samorządu, a także działanie niedemokratyczne i niezgodne z prawem. Dlaczego rząd nie poczekał aż zapadnie decyzja dotycząca specustawy?

Samodzielną decyzję co do przyszłości tych terenów podejmie wojewoda pomorski. Podręczną i uniwersalną zbitkę wielkich słów o łamaniu demokracji etc., zostawię bez komentarza. Natomiast tok postępowania wobec Westerplatte reguluje ustawa, której znajomość pozwala wierzyć, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Czy w uroczystościach wezmą udział harcerze? Oni wcześniej byli współorganizatorami święta. Teraz pojawiła się obawa, że zostaną zepchnięci na margines. Pamiętamy, że w 2017 r. wojsko nie dopuściło harcerza do oczytania Apelu Pamięci.

Nie wyobrażam sobie, aby harcerze nie wzięli udziału w uroczystości, którą przez wiele lat współkreowali.

Natomiast wszelkie szczegóły uroczystości zapadną zapewne po zakończeniu postępowania formalnego. Organizacja tych uroczystości przez Wojsko Polskie pozwala mieć nadzieję, że wszystko przebiegnie w pełnym poszanowaniu dla tego miejsca – symbolu, o znaczeniu ogólnopolskim, a nie wyłącznie lokalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl