Kartka z kalendarza. 102 lata temu urodził się Kazimierz Górski. Legenda reprezentacji Polski

Jakub Maj
fot. szymon starnawski / polskapresse
2 marca 1921 roku urodził się jeden z najlepszych polskich trenerów piłkarskich w historii - Kazimierz Górski. Legendarny szkoleniowiec poprowadził Biało-Czerwonych do mistrzostwa na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Pierwsze kroki w piłce nożnej stawiał w 1935 roku w barwach RKS-u Lwów. W 1945 roku został zawodnikiem Legii Warszawa. Kazimierz Górski nie zrobił spektakularnej kariery w reprezentacji. W kadrze narodowej wystąpił tylko jeden raz.

W 1952 roku legendarny szkoleniowiec ukończył kurs trenerski w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Pierwsze szlify zbierał w Legii - najpierw w rezerwach, a później jako asystent Wacława Kuchara. Zaledwie dwa lata po ukończeniu kursów został samodzielnym trenerem Marymontu Warszawa. W jego CV trenerskim widniały także dwie kadry młodzieżowe (U-19 i U-23) oraz takie kluby jak Gwardia Warszawa czy ŁKS.

W 1970 roku Kazimierz Górski został samodzielnym trenerem reprezentacji Polski. Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Koncewicza. Górski sprawił, że Biało-Czerwoni odnosili największe sukcesy w historii. Największym osiągnięciem jest triumf w turnieju olimpijskim 1972 w Monachium. Na docenienie zasługuje także 3. miejsce na mistrzostwach świata 1974 w Niemczech. W 1976 w Montrealu Polska zajęła 2. miejsce na turnieju olimpijskim. Niestety uznano to za porażkę, a Górski podał się do dymisji.

Po karierze w reprezentacji Polski wyjechał do Grecji, gdzie poprowadził kilka tamtejszych zespołów. Następnie wrócił do Polski. Górski został wiceprezesem, a następnie prezesem PZPN.

Legendarny trener zmarł 23 maja 2006 roku w wieku 85 lat przez chorobę nowotworową, z którą zmagał się bardzo długo.

REPREZENTACJA w GOL24

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl