Katastrofa na Antarktydzie. Zginęło blisko 10 tysięcy piskląt pingwinów

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Pingwiny cesarskie uważane są obecnie za gatunek "bliski zagrożenia" wyginięciem.
Pingwiny cesarskie uważane są obecnie za gatunek "bliski zagrożenia" wyginięciem. Pixabay/ Domena publiczna
Około 10 tysięcy piskląt pingwinów cesarskich zginęło pod koniec ubiegłego roku u wybrzeży Antarktydy. Zwierzęta utopiły się bądź zamarzły, gdy roztopił się i załamał pod nimi lód.

Antarktyda: 10 tys. piskląt pingwinów utonęło bądź zamarzło

O tragedii na Antarktydzie poinformowała w czwartek BBC. Pingwiny wpadły do wody zanim zdołały wytworzyć wodoodporne pióra niezbędne do pływania w oceanie. Najprawdopodobniej utonęły lub zamarzły.

– Za tę katastrofę odpowiada globalne ocieplenie. Młode pingwiny cesarskie rozwijają się na lodzie morskim, ptaki są zagrożone, gdy pokrywa lodowa jest niestabilna lub niewystarczająco rozległa – tłumaczy dr Peter Fretwell z brytyjskiej rządowej organizacji naukowej British Antarctic Survey (BAS).

Z powodu kurczącego się zasięgu sezonowej pokrywy lodowej wokół Antarktydy, do końca XXI wieku może wyginąć 90 proc. kolonii tego gatunku pingwina – ostrzega Fretwell.

– Jest jednak nadzieja: możemy ograniczyć emisję dwutlenku węgla powodującą globalne ocieplenie (...) jeśli jednak tego nie zrobimy doprowadzimy te niesamowite ptaki na skraj wyginięcia – komentuje naukowiec.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Gwałtowne zmiany przy Antarktydzie. Pingwiny nie będą się wykluwać?

W grudniu i w styczniu urodzone na lodzie młode pingwiny wyruszają do oceanu. W 2022 r. już w listopadzie grupa badaczy zauważyła poważną defragmentację lodu pod pingwinami zanim pisklęta zdołały wytworzyć potrzebne do pływania pióra.

Od 2016 r. zasięg lodu morskiego przy Antarktydzie w lecie gwałtownie się zmniejsza, a całkowita powierzchnia zamarzniętej wody wokół kontynentu spadła w ciągu dwóch ostatnich lat do rekordowo niskiego poziomu. Co więcej, powolne powstawanie kry sprawi, że młode pingwiny prawdopodobnie nie będą się wykluwać przez kolejny rok.

Według klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, pingwiny cesarskie uważane są obecnie za gatunek "bliski zagrożenia" wyginięciem. Ze względu na niebezpieczeństwo jakie stanowi dla nich ocieplenie klimatu zaproponowano, by uznać je za gatunki "narażone" na wyginięcie.

od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pan Szczota
"Jest jednak nadzieja: możemy ograniczyć emisję dwutlenku węgla powodującą globalne ocieplenie" - to stwierdzenie to wyłącznie HIPOTEZA a nie fakt.
m
moseumenemennnem
eskimosi z venus mają się dobrze........ nawet noski ym nyy pszeszkadzayom, wim
B
Bóg jest miłością
Jakoś trudno w to uwierzyć. Przecież pingwiny obowiązuje celobat. Czyżby aby ukryć swoje grzechy utworzyły tajne bazy na antarktydzie? Nie musiały przecież tego tak ukrywać. Przepadły dotacje...
g
gosc
Małe pingwiny nie były same przy nich były dorosłe cięższe osobniki według tych relacji już same jajka powinny zatonąć z dorosłymi.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl