Kibice w Norwegii mogą oglądać mecze swojej drużyny w nietypowej strefie VIP. Pierwszy klub Erlinga Haalanda oferuje niezwykłe bilety...

Paweł Wiśniewski
Pomysł norweskich działaczy jak najbardziej do wykorzystanie w naszym kraju...
Pomysł norweskich działaczy jak najbardziej do wykorzystanie w naszym kraju... www.thesun.co.uk/sport
Na niebanalny i fantazyjny pomysł wpadli działacze 2-ligowego norweskiego klubu piłkarskiego Bryne FK, by zapełnić… trybuny podczas meczu. Może nie wszyscy kojarzą, ale to miejsce, w którym rozpoczęła się wielka kariera współczesnej gwiazdy światowego futbolu i Manchesteru City - Erlinga Braut Haalanda. W miejscowej akademii rozpoczął treningi mając 5 lat. W sumie, spędził tam aż dziesięć sezonów, grając w 16 meczach 2-ligowych, zanim przeprowadził się do znacznie bardziej utytułowanego Molde FK.

Erling Braut Haaland urodził się 21 lipca 2000 roku w akademickim, angielskim Leeds. Jego ojciec - Alfie Haaland grał wówczas w Leeds United w Premier League. Jednak już 2004 roku, kiedy chłopiec liczył sobie 3 latka, rodzina Haalandów wróciła do Norwegii, do rodzinnego Bryne. Kontrakt skończył się, trzeba było nauczyć się żyć od nowa…

W 2026 roku, Bryne FK będzie świętował 100-lecie istnienia. Największe sukcesy odnosił w latach 80-tych XX wieku - 2-krotne wicemistrzostwo kraju (1980 i 1982) i Puchar Norwegii (1987)! Drużyna występowała nawet w rozgrywkach Pucharu UEFA, ale zawsze lepsze były zespoły belgijskie (KFC Winterslag, dzisiaj znane jako KRC Genk i Anderlecht Bruksela).

W Pucharze Zdobywców Pucharów, ekipa „Jærens superlag” została wyeliminowana przez węgierski Bekescsaba Előre SSC.

Zanim jednak, Bryne FK liznęło europejskiego blichtru, klub rozgrywał swoje mecze na licznych pastwiskach usytuowanych w Jaeren - jedynym w Norwegii regionie o dominującym nizinnym charakterze, z najbardziej rozległymi piaszczystymi plażami i wydmami. Tutejsze okolice słyną z soczysto zielonych pól, uznawanych za jedne z najbardziej żyznych ziem w całym kraju.

Przez całe dziesięciolecia, wypas zwierząt determinował tu możliwość korzystania z łąk w celach piłkarskich. Z czasem, zespół Bryne FK zaczął trenować na małym, wynajętym boisku. Pod koniec lat 30-tych, klub nabył teren pod budowę infrastruktury sportowej. Stadion został oddany do użytku dopiero w 1945 roku...

Dzisiaj, działacze Bryne FK zapraszają kibiców do oglądania meczów, korzystając z wygodnych foteli umieszczonych na… traktorach. Otóż pod sam stadion, który może pomieścić 4000 widzów, można podjeżdżać własnymi ciągnikami, których w tym rolniczym regionie nie brakuje.

- „Jedź ciągnikiem na mecz i zaparkuj na stadionie Bryne” lub „Wjedź traktorem, zaparkuj w kierunku boiska i oglądaj mecz z kabiny” - głosi oficjalna strona internetowa klubu

Kierowca może zabrać ze sobą maksymalnie czterech fanów za rozsądną cenę 250 koron norweskich czyli nieco ponad 90 złotych.

Rozgrywki piłkarskie w Norwegii odbywają się w systemie wiosna - jesień. Aktualnie, Bryne FK, zajmuje 2. miejsce w 1. divisjon czyli bezpośrednim zapleczu klubowej czołówki norweskiego futbolu - Eliteserien. Do liderującego zespołu Vålerenga ze stołecznego Oslo, traci 9 punktów, a trzeci w tabeli - Moss FK wyprzedza o 4.

Awans do Eliteserien uzyskają dwie najlepsze drużyny, a sezon kończy się na początku listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Magazyn Gol24 tuż przed końcem sezonu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl